Japońskie lotniska i linie lotnicze

Międzynarodowy ruch lotniczy w Japonii odbywa się poprzez kilka lotnisk, jednak najważniejsze są dwa: Międzynarodowy Port Lotniczy Narita (NRT) oraz Międzynarodowy Port Lotniczy w Kansai (KIA).

NRT

Lotnisko Narita znajduje się 66 km od centrum Tokio i obsługuje głównie międzynarodowe połączenia, z bardzo małą ilością połączeń lokalnych. Port ma dwa terminale (loty arrivals i departures). Na który terminal przybędzie samolot, zależy od tego, jakie to są linie lotnicze. Na lotnisku Narita znajdują się bereau de change, które oferują wymianę waluty po takim samym kursie jak w bankach w mieście. Na terminalu II jest centrum informacji turystycznej, czynne w godzinach 9.00-20.00, w którym są dostępne mapy poszczególnych miast i regionów kraju.

NRT połączone jest z centrum Tokio wieloma liniami kolejowymi i autobusowymi.

Obecnie najwięcej osób korzysta z:

1. The Access Narita- autobus (Ginza- Tokio- Narita Airport), koszt: 1000 jenów, czas podróży: ok. 70 min., odjazd: w godzinach szczytu co 0.20 min., możliwa rezerwacja! (http://accessnarita.jp/en/home/)

2. JR Line NEX- pociąg (Tokio- Narita Airport), koszt: 2940 jenów, czas podróży: 1h, odjazd: co 0.5 h, możliwa rezerwacja! (http://www.jreast.co.jp/e/nex/tickets.html)

Wszelkie informacje jak dojechać w inne miejsce można znaleźć na stronie lotniska: Narita Airport

Kansai- lotniskoKansai- lotnisko2

KIA

Drugie co do wielkośći międzynarodowe lotnisko, które znajduje się na wyspie stworzonej przez człowieka, ok. 50 km od Osaki. KIA ma dwa terminale: terminal główny nr 1 (reguralne połączenia międzynarodowe i krajowe), terminal nr 2 (głównie tanie linie lotnicze).

Port lotniczy w Kansai połączony się licznymi liniami komunikacyjnymi z pobliskimi miastami: Osaka, Kyoto, Kobe. Informacje jak można dojechać do wybranego miasta, o koszcie i czasie podróży odnajdziemy na stronie lotniska:  http://www.kansai-airport.or.jp/en/access/index.html.

Loty krajowe odbywają się m.in. z lotniska Tokyo Haneda (http://www.tokyo-airport-bldg.co.jp/en/), które jest największym japońskim lotniskiem oraz czwartym co do wielkości na świecie.

Największymi japońskimi liniami lotniczymi są Japan Airlines (JAL- http://www.jal.co.jp/en/) oraz All Nippon Airways (ANA- http://www.ana.co.jp/asw/wws/eur/e/) , które obsługują loty krajowe i międzynarodowe z ponad 50 lotnisk w Japonii. Japan Air System (JAS), które latają do Seulu i Kantonu. Istnieje również kilka mniejszych linii, które głównie obsługują loty krajowe, m.in. Skymark Airlines, Skynet Asia Airways. Można skorzystać również z oferty tanich linii lotniczych: Peach Aviation (http://www.flypeach.com/home.aspx), Jetstar Japan (http://www.jetstar.com/jp/en/home), Air Do, Starflyer, Solaseed Air.

Promocje lotnicze

W związku z intensywnym rozwojem krajowych tanich linii lotniczych, doszło do sytuacji, iż cenę  całkowitą, bez zniżki płaci jedynie kilku pasażerów. Linie lotnicze JAL i ANA wprowadziły nawet promocję dla obcokrajowców, którzy mogą polecieć w dowolne miejsce w Japonii za tylko ok. 13 tys. jenów. Jest to dobry pomysł, jeżeli chcemy polecieć z Tokyo na Okinawę czy Hokkaido.

Promocje:

1. http://www.jal.co.jp/yokosojapan/

2. http://www.ana.co.jp/wws/us/e/wws_common/fare/special/visit.html