Kulki z ośmiornicą, czyli takoyaki たこ焼き

Jest to jedna z najpopularniejszych potraw japońskich. Uwielbiane przez wszystkich takoyaki (jap. たこ焼き) są podawane w formie kulek o średnicy 3-5 cm. Podstawowymi składnikami dania jest ciasto i zatopiona w nim ośmiornica (tako).

Jak to się robi?

Ciasto do takoyaki przyrządzone z mąki, jajka z wodą lub z bulionu rybnego dashi wykłada się na specjalnych patelniach z okrągłymi wgłębieniami przeznaczonymi jedynie do smażenia takoyaki (patelnie nazywają się takoyakiki). Jeżeli nie mamy możliwości kupienia takiej maszyny w Polsce, doskonale do robienia takoyaki nadają się również maszynki do robienia tzw. cake pop’sów.

Do ciasta wkłada się kawałeczki uprzednio ugotowanej ośmiornicy. Można dodać również poszatkowaną kapustę, beni shōga (kawałki marynowanego imbiru), szczyptę suszonych krewetek lub ryżowe chrupki. Kulki należy obracać, by się nie przypaliły, oraz aby upiekły się równomiernie z każdej strony.

Jak to się je?

Takoyaki powinny być twarde z wierzchu i kremowe wewnątrz. Polane sosem, majonezem i przyozdobione za pomocą aonori (kawałki wysuszonych glonów morskich) oraz katsuobushi (wiórki wędzonego tuńczyka bonito) stanowią ulubiony przysmak Japończyków. Podawane są zwykle na kyogi – bardzo cienkich drewnianych, papierowych lub plastikowych talerzykach w kształcie łódeczek. Spożywa się je za pomocą pałeczek lub małych wykałaczek. Trzeba uważać przy jedzeniu, bo potrafią być w środku bardzo, bardzo gorące!

Gdzie to można kupić?

Takoyaki najczęściej można kupić na stoiskach (yatai) przy świątyniach oraz z okazji różnych festiwali. Szczególnie podczas Hatsumode pojawia się mnóstwo mini-barów yatai, które serwują takoyaki, yakitori (szaszłyki z kurczaka), czy okonomiyaki (rodzaj omletu-naleśnika z kapustą i mięsem lub owocami morza). Istnieją również małe restauracyjki, które oferują własne miejsca do spożycia posiłku. Miastem słynącym z takoyaki jest Osaka, gdzie na każdym kroku spotkać można mnóstwo stoisk i restauracyjek oferujących duże, pyszne i niedrogie kulki z ośmiornicą.

 

źródła zdjęć: takoyaki-daihachi.com, hashirou.com, kamekame.com, girlschannel.net, yaplog.jp