Akira Kurosawa 黒澤明 legenda wśród reżyserów

Akira Kurosawa ( 黒澤明 Kurosawa Akira) urodzony 23 marca 1910 w Tokio, zmarł 6 września 1998 w Tokio – japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jego ojciec był oficerem i potomkiem samurajów. Kurosawa jest jednym z najbardziej znanych reżyserów zarówno w Japonii, jak i poza granicami kraju. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na kilka pokoleń filmowców na całym świecie. Był aktywny zawodowo prawie do końca życia. Przedstawimy dziś kilka ciekawych faktów, aby przybliżyć tę niezwykłą, barwną postać.

Kurosawa, zanim w 1936 roku został asystentem reżysera, „szkolił” się jako malarz. Na początku kariery reżyserował i występował w japońskich reklamach telewizyjnych w celu późniejszego sfinansowania swoich filmowych przedsięwzięć. Swój pierwszy film nakręcił w 1943 roku i podczas kariery trwającej 50 lat wyreżyserował ich aż 31.

Mało kto wie, że jego znakiem towarowym stał się efekt zacierania się obrazu przy przejściach z jednej sceny do drugiej. Efekt ten stał się niezwykle popularny, gdy skorzystano z niego przy produkcji Gwiezdnych Wojen. Również charakterystyczna „zabawa” pogodą zależnie od nastroju sceny (tu – szczególnie „zabawa” deszczem). Nawet Hollywood zainteresowało się talentem reżysera – przerobili jeden z jego najbardziej znanych filmów „Siedmiu samurajów” wyreżyserowany w 1954 roku, i tak powstał film pt. „Siedmiu wspaniałych”.

Na koniec najbardziej znany cytat reżysera, który mówił o swoich filmach: „Uwielbiam gorące lata, mroźne zimy, ulewne deszcze i śniegi. I myślę, że moje filmy to pokazują. Kocham skrajności, ponieważ widzę w nich więcej życia”.

 

źródło zdjęcia: matome.naver.jp, cinematoday.jp