Aktywne wulkany w Japonii

1. Mt. Fuji

Fuji jest zdecydowanie najsłynniejszą górą w Japonii, a jej wysokość sięga 3776 metrów. Ludzie z całego świata przyjeżdżają latem, by się na nią wspiąć. To, czego możesz nie wiedzieć o Fuji, to fakt, że jest to cały czas aktywny stratowulkan, co oznacza, że posiada warstwy stwardniałej lawy tworzące strome zbocze z kraterem na szczycie. Jest to najpowszechniejszy rodzaj wulkanów na Ziemi. Dzięki ich bardzo lepkiej lawie erupcje stanowią mniejsze zagrożenie, ponieważ lawa zazwyczaj ochładza się, zanim dotrze za daleko. Fuji nie wybuchła od 1707 roku.

2. Mt. Aso

Najaktywniejszym wulkanem Japonii jest góra Aso w centrum Kyushu. Ostatnia erupcja góry Aso miała miejsce w 2016 roku. Od tego czasu aktywność wulkaniczna uspokoiła się, ale poziom aktywności jest nadal wysoki i odwiedzając ten obszar, możesz nie być w stanie zbliżyć się do krateru. Góra Aso ma ogromną kalderę o obwodzie około 120 km i należy do największych na świecie. W centrum spektakularny wulkaniczny szczyt Nakadake przyciąga przez cały rok dużą liczbę turystów. Krater Nakadake ma 600 m średnicy, 130 m głębokości i 4 km obwodu, a wewnątrz znajduje się piękne, dymiące, błękitne jezioro. Do krateru można dostać się samochodem lub wjechać kolejką linową na szczyt. Pamiętaj, że dostęp może być ograniczony ze względu na toksyczne gazy uwalniane z Nakadake.

3. Sakurajima

Kolejnym wulkanem na Kyushu, który jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi, jest Sakurajima. Ten stratowulkan wybucha około 100-200 razy w roku od 1955 roku. Wulkan stale dymi, a drobne erupcje często mają miejsce kilka razy dziennie. Dawna wyspa stała się półwyspem od czasu potężnej erupcji w 1914 roku. Jest najbardziej widocznym elementem Zatoki Kagoshima i stał się jednym z głównych symboli miasta Kagoshima.

4. Mt. Esan

Na południowym krańcu Hokkaido, w pobliżu miasta Hakodate, leży góra Esan. Ma zaledwie 618 metrów nad poziomem morza, więc wejście na nią zajmuje nie więcej niż godzinę. Ostatnia erupcja miała miejsce w XIX wieku, więc jest to idealne miejsce dla tych, którzy przy niewielkim wysiłku chcieliby się pochwalić, że zdobyli szczyt aktywnego wulkanu.

5. Mt. Meakan

We wschodniej części Hokkaido znajduje się kompleks wulkaniczny Akan, grupa wulkanów, z której wszystkie pochodzą z tej samej kaldery lub pustej komory magmowej. Park Narodowy Akan Mashu słynie głównie z jezior, ale miłośnicy przygód mogą wybrać się na górę Meakan, która posiada potrójny krater na szczycie. Podczas wspinaczki, jesteśmy w stanie dotrzeć, aż na dwa różne szczyty. Warto również poświęcić czas na zwiedzenie okolic jeziora Akan, znanego z zielonych, okrągłych glonów marimo.