Aoi matsuri 葵祭 – procesja w starożytnych japońskich strojach

Ponad pięćset osób ubranych w niesamowite stroje ze starożytności i z tradycyjnym makijażem przejdą głównymi ulicami Kioto 15 maja. Święto zwane Aoi matsuri 葵祭 zawdzięcza swoją nazwę liściom aoi  (malwy), które przyozdabiają nie tylko kostiumy uczestników, ale także krowy i konie.

Fragment pochodu

Festiwal jest rekonstrukcją procesji urzędników dostarczających wiadomość od Cesarza oraz ofiary do świątyń Shimogamo i Kamigamo. Najważniejszą postacią w paradzie jest posłaniec jadący na koniu, ze złotym mieczem u swego boku.Za nim podąża ciąg służących. Specjalną atrakcją procesji jest parada kobiet towarzyszących księżniczce. Osoba ogrywająca tę ważną rolę jest wybrana spośród wszystkich niezamężnych kobiet z Kioto. Musi być ubrana w tradycyjny strój w stylu cesarkiego dworu, czyli dwanaście warstw kimono 着物, ważące łącznie 3o kilogramów.

Fragment pochodu

W klasycznej literaturze japońskiej słowo matsuri 祭, czyli święto, odnosi się właśnie do Aoi Matsuri. Podczas oglądania tej procesji poczujecie się jak w X-wiecznej Japonii. O 10:30 procesja wyrusza z Pałacu Cesarskiego, w którym urzędował Cesarz do 1869 roku. Po drodze zatrzymuje się w światyni Shimogamo, żeby w końcu dotrzeć do świątyni Kamigamo około 15:30. Na koniec procesji odbywają się tańce i pokazy na koniach.

Więcej zdjęć i informacji na temat festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej .

źródło zdjęcia: kyoto-npo.co.jp, kyototwo.jp, kyoto.graphic.co.jp