Dzień Dziewczynek w Japonii – Hina-matsuri

W Polsce Dzień Kobiet obchodzimy corocznie 8 marca. Jak wygląda ten dzień w Japonii? Zacznijmy od tego, iż obchodzony jest pod nieco inną nazwą i kilka dni wcześniej.

Hina-matsuri雛祭/ひなまつり) – Święto Lalek, Święto Dziewcząt, obchodzone w Japonii w dniu 3 marca. Dzień ten przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń (według kalendarza księżycowego), dlatego bywa on również nazywany Momo-no Sekku (桃の節句) – Świętem Brzoskwiń. Jest to dzień modlitwy w intencji dobrobytu dziewcząt – w trosce o ich zdrowie, właściwy rozwój fizyczny, powodzenie i szczęście.

Większość japońskich rodzin – tych, w których są dziewczęta – wystawia z tej okazji hina-ningyō (雛人形), czyli specjalny zestaw lalek. Zestaw podstawowy to figurki pary cesarskiej, ubrane w stroje z ery Heian (平安時代). Choć wystarczą tylko dwie, pełen komplet składa się aż z 15 lalek. W skład kompletu lalek wchodzi para cesarska, 3 pomocników cesarza i cesarzowej, 5 muzyków, 2 ministrów i 3 strażników. Lalki są drogie i zajmują dużo przestrzeni, dlatego w mieszkaniach popularny jest zestaw podstawowy. Lalki hina są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeżeli to niemożliwe, dziadkowie lub rodzice kupują go dziewczynce na jej pierwsze święto Hina-matsuri. Różne elementy zestawu otrzymują dziewczynki również w formie prezentów od dalszej rodziny i znajomych.

Znalezione obrazy dla zapytania: hina ningyo

Istnieją również specjalne potrawy (słodycze) przygotowywane na to właśnie święto m. in. są to przeróżne rodzaje ryżowych ciasteczek, również shiro-zake, czyli słodkie i łagodne, białe ryżowe wino a także chirashi-zushi (sushi porozsypywane).

źródło zdjęć: ouchiku.com