Japońskie automaty (Jidouhanbaiki 自動販売機)

Idąc ulicami japońskiego miasta, większego czy mniejszego, zwiedzając najważniejsze zabytki nie sposób nie zauważyć mnóstwa automatów (自動販売機 Jidouhanbaiki), które są dosłownie wszędzie. Nieraz wystarczy, że tylko pomyślimy o napoju czy przekąsce, a już mamy przed oczami automat.

Szacuje się, iż w Japonii jest ok. 5.5 milionów automatów, co oznacza, iż jeden automat przypada na 23 osoby! Liczba ta nie uwzględnia automatów biletowych ani automatów gacha (z zabawkami w kapsułkach)… Pierwszy automat pojawił się w Japonii w 1904 roku i sprzedawał znaczki oraz pocztówki. W 1967 roku, kiedy wypuszczono 100-jenową monetę automaty zaczęły pojawiać się wszędzie.

Dlaczego jest ich tak wiele?  Przede wszystkim dlatego, że Japończycy uwielbiają nową technologię, która ułatwia życie, automaty umożliwiają szybkie zakupy, a poziom wandalizmu w Japonii jest bardzo niski.

Automaty japońskie zdecydowanie różnią się od europejskich: są wypełnione po brzegi najróżniejszymi produktami, dobrze i ładnie zaprojektowane oraz nasycone najlepszą i najnowszą technologią. W niektórych przypadkach nie ma nawet potrzeby naciskać przycisku zamówienia, robot rozpoznaje nasz głos, przyjmuje zamówienie i od razu sugeruje opcję płatności. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, że automat jest nieczynny.

Oczywiście najwięcej automatów jest z napojami (puszka lub butelka pet, na ciepło lub na zimno). Wybór smaków i kolorów jest ogromny! Można uznać, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Pełno jest automatów z przekąskami oferujących bogactwo smaków, kolorów, zapachów. Istotną liczbę stanowią również automaty z papierosami, jednak, aby z nich skorzystać należy okazać specjalną kartą TASPO, która udowodni, że mamy skończone 20 lat, czyli jesteśmy pełnoletni w Japonii. Karta taka jest również niezbędna gdy chcemy kupić alkohol (piwo, sake). Wybór produktów oferowanych przez automaty może wpędzić obcokrajowca w osłupienie: owoce, warzywa, świeże mięso, żywe homary, jajka, kwiaty, rośliny doniczkowe, krawaty, biustonosze, buty sportowe, parasolki, czasopisma, książki,  iPody i wiele innych.

Automaty są również bardzo często wykorzystywane w restauracjach: kupujemy bilet na wybrany posiłek w automacie i wręczamy go kelnerowi, a on serwuje nam nasze zamówienie.

Większość automatów czynna jest całą dobę, jednak z automatu sprzedającego alkohol można korzystać jedynie w godzinach 5:00-23:00.

Ciekawostka:
Niekiedy możemy ”zagrać” z automatem o gratisowy produkt, np. przy odbiorze napoju musimy szybko nacisnąć ”Stop” i mamy szansę na zdobycie drugiego!