Japońskie rasy psów

Z Japonii pochodzi wiele ras psów cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem hodowców na całym świecie. Oto kilka z nich.

Jedną z popularnych ras japońskich jest akita, który należy do grupy szpiców azjatyckich (pierwotna budowa, słabo zmienionej przez człowieka). Psy Akita istniały w Japonii od 5000 lat i zajmowały bardzo ważne miejsce w japońskiej kulturze. W przeszłości wykorzystywane były do walk, w obecnych czasach pełnią raczej funkcje obronne, stróżujące, są psami-towarzyszami. Mimo tego akity potrzebują zdecydowanych i dominujących właścicieli. Słabo tolerują również inne zwierzęta. Zapotrzebowanie na ruch jest stosunkowo małe, wystarczy im kilkadziesiąt minut spaceru dziennie.
Kolejna znana rasa psów japońskich to shiba, które są najmniejszymi przedstawicielami grupy szpiców azjatyckich. Psy shiba wywodzą się z górzystych terenów Japonii. Wykorzystywano je głównie na polowaniach na drobną i większą zwierzynę, lecz obecnie są to psy do towarzystwa. Są bardzo lojalne i przywiązane do swoich opiekunów. Shiba potrzebują dużo ruchu, w przypadku braku odpowiedniej dawki wykazują tendencję do niszczenia przedmiotów w domu.
  Inną znaną japońska rasą są psy tosa należące do grupy molosów (ciężka budowa, silnie umięśnione). Tosa w przeszłości były hodowane do walk psów. Obecnie w Japonii walki psów tosa są legalne i uznawane za dziedzictwo narodowe, podlegają jednak ścisłym zasadom i nigdy nie prowadzą do śmierci jednego z psów. Psy rasy tosa trzeba wychowywać łagodnie, lecz konsekwentnie. Dla swojego opiekuna jest bardzo troskliwy i oddany, ale w obliczu zagrożenia w każdej chwili gotowy stanąć do obrony. Tosa wymagają  codziennych nieobciążających spacerów.
  Inna japońska rasa, hokkaido, nazywana jest często psem Ajnów. To plemię, które jako pierwsze zasiedliło Japonię, używało tej rasy psów do polowania. W trakcie II wojny światowej psy te przenosiły wiadomości i pomagały w tropieniu wroga. Są to psy odważne, wytrzymałe i odporne na zimno. Hokkaido jest nieufny wobec obcych, jednak bardzo przywiązuje się do swojego właściciela.
  Ciekawą rasą psów japońskich są również chiny japońskie. Chiny stały się psami salonowymi japońskiego dworu z okresu Edo. Psy te są bardzo towarzyskie oraz doskonale przystosowane do życia w mieście. Są bardzo żywiołowe, nie wymagają doświadczonego hodowcy. Jednak pomimo małego rozmiaru, są bardzo wojownicze i stają w obronie swojego opiekuna. Potrzebują mało ruchu, ale dużo kontaktu z człowiekiem. Chiny również uwielbiają wszelkie kąpiele i pływanie. Nie posiadają specyficznego psiego zapachu!

 

 

 

źródła zdjęć: at-puppy.com, asahi.com, peco-japan.com, pets4homes.co.uk