Święto kwiatów śliwy – Baikasai (梅花祭)

Baikasai (梅花祭), czyli dosłownie festiwal kwiatów śliwy, to święto odbywające się co roku 25 lutego w Kitano Tenmangu Shrine(北野天満宮) w Kioto, mieszczącej się w dzielnicy gejsz – Kamishichiken(上七軒).

Święto odbywa się aby uczcić pamięć ubóstwianego patrona literatury – Sugawara Michizane, polityka i dworzanina z okresu Heian (w X wieku). Po okresie sukcesów, takich jak stanowisko doradcy cesarza Udy, popadł w niełaskę i został skazany na wygnanie, gdzie zmarł. Po jego śmierci na dwór spadło tak wiele nieszczęść, że zostało to odczytane jako jego zemsta zza grobu i zdecydowano o przywróceniu mu wszelkich tytułów i szacunków. Został wywyższony do miana bóstwa i powstało wiele świątyń, takich jak Kitano Tenmangu w Kioto, poświęconych jego osobie. Sugawara Michizane uwielbiał kwiaty śliwy, dlatego w tych świątyniach można podziwiać również piękne drzewa tego rodzaju.

Gejsze podają herbatę gościom

Z tym festiwalem wiąże się również inna tradycja. Tego dnia w ogrodach świątyni Tenmangu odbywa się niezwykła ceremonia herbaciana organizowana przez geiko i maiko z jednej z dzielnic Kioto (Kamishichiken). Tego dnia każdy, kto odwiedzi ogrody znajdujące się w świątyni może napić się specjalnie przygotowanej herbaty. Wstęp kosztuje 2,000 jenów (ok. 65zł).

Warto zwrócić uwagę na ozdoby we włosach – są to kwiaty śliwy

Tak wygląda miejsce, w którym serwowana jest gościom herbata

W ogrodach Tenmangu na kilku hektarach rośnie ok 1,5 tysiąca drzew śliwy. Dlatego jest to idealne miejsce dla festiwalu na cześć poety kochającego te drzewa i kwiaty.

Świątynia Tenmangu w Kioto

źródło zdjęć : zimbio.com, mainichi.jp, 4travel.jp, ameblo.jp