Urodziny Buddy

 

W całej wschodniej Azji, w tym w Japonii obchodzone jest święto urodzin Buddy. Podczas, gdy w  innych krajach dokładna data święta jest dosyć ruchoma, w Japonii przypada 8 kwietnia lub 8 maja- w zależności od indywidualnej decyzji świątyni w danym regionie kraju.

Urodziny Buddy to radosne święto zwane Kanbutsue, które łączy się z drugim – Hana matsuri, czyli świętem kwiatów. Tego dnia na ulice japońskich miast wychodzą kolorowo ubrani ludzie i świętują w kwietnych pochodach, a posągi Buddy są przystrajane kompozycjami z kwiatów. To bardzo stare święto celebruje odradzające się po zimie życie i radość z nadejścia wiosny. Kwiaty symbolizują w nim radość, nadzieję i oczywiście piękno.

Książę Siddhartha Gautama , który później przyjął imię Budda, według legendy urodził się ósmego dnia czwartego miesiąca roku. Jego narodziny poprzedzone były różnego rodzaju znakami, których doświadczała jego matka. Kobiecie przyśnił się biały słoń, niosący w trąbie kwiat lotosu. To mityczne zwierzę miało wyjść z jej łona. Zaniepokojeni przyszli rodzice poradzili się mędrca, który powiedział im, że ich syn zostanie władcą lub też nauczycielem świata. Wbrew pragnieniu ojca, młody Siddhartha nie został królem, ale stał się mędrcem, nauczycielem i świętym mężem.