Dlaczego Japończycy uwielbiają baseball?

Będąc w Japonii można odnieść wrażenie, że w baseball gra albo przynajmniej interesuje się nim niemal każdy.

Baseball, w Japonii znany jako yakyū (野球)- jest to najbardziej znana dyscyplina sportowa tego kraju. Jego popularność bierze się z bliskiej relacji ze Stanami Zjednoczonymi, które za wszelką cenę starały się poszerzać swoje stosunki dyplomatyczne z Japonią.

Pierwszą japońską baseballową drużynę założył Amerykanin Horace Wilson w 1878 roku. W roku 1913 drużynę odwiedziły zespoły z Chicago i Nowego Yorku. Wyniki dały jasno do zrozumienia, że japońska drużyna jest w stanie grać w lidze profesjonalnej. I tak w roku 1920 powstały dwa zespoły będące w stanie grac w profesjonalnej lidze. Pomimo wojen i światowych konfliktów sport ten niezwykle rozwijał się w Japonii. Jedyny sezon w jakim odwołano rozgrywki to rok 1945. Tuż po wojnie Japonia stała jedną z potęg baseballa.

Mecz baseballowy w Tokyo Dome

Profesjonalne rozgrywki baseballa wiążą się z niezwykłymi emocjami, szczególnie w takich miastach jak Osaka czy Nagoya, gdzie fani są niezwykle zagorzali. Baseball jest również niezwykle ważną formą aktywności wśród japońskich dzieci. Dzięki temu co roku szkolne mistrzostwa również przyciągają tłumy widzów. Każdy ma szansę zwyciężyć i wziąć udział w profesjonalnych zawodach.

źródło: japan-talk.com, tripadvisor.jp