Dlaczego Japończycy pytają o grupę krwi?

Nie chodzi tu o możliwość szybkiego uratowania życia w razie wypadku i pobytu w szpitalu (chociaż to też jest ważna sprawa). Według Japończyków, nasza grupa krwi (jap. ketsuekigata 血液型) ma wpływ na to, jakimi ludźmi jesteśmy i każda z grup ma swoje charakterystyczne cechy – zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jednym z prekursorów tego przekonania był dziennikarz Masahiko Nomi. Wydał on własną książkę w 1971 roku, która jest poświęcona temu zagadnieniu i bardzo szybko okazała się ona bestsellerem. Od tego czasu grupy krwi i ich związki z cechami osobowości i wzorcami postępowania cieszą się nieprzerwaną popularnością. W księgarniach są książki z dietami zgodnymi z grupą krwi, w telewizji i gazetach „horoskopy” dla poszczególnych grup. Postacie z filmów, seriali i anime często mają podane przez twórców grupy krwi, aby widzowie mogli lepiej zrozumieć ich psychikę, utożsamić się z nimi lub sprawdzić, kto z kim najlepiej by się dogadywał.

To jest jeden z najważniejszych aspektów grup krwi – ich kompatybilność między sobą, czyli po japońsku aishō 相性. Zdarza się tak, że ktoś pytając o naszą grupę krwi, od razu buduje sobie w głowie nasz obraz – zgodnie z charakterystyką danej grupy – i staje się to pewnego rodzaju „samospełniającą się przepowiednią”. W Japonii na podstawie grupy krwi zaczęto prognozować przyszłość, analizuje się ja również na etapie ubiegania się o pracę, a w biurach matrymonialnych decyduje ona o dopasowaniu partnerów.

Niektórzy specjaliści, np. socjologowie twierdzą, że hematopsychologia (nauka badająca zależności między osobowością a grupą krwi) odzwierciedla dawne podziały klasowe. W feudalnej Japonii samurajowie mieli grupę 0, wrażliwi rzemieślnicy grupę AB, spokojni rolnicy – A, natomiast prości kupcy B.

A czy wasza grupa krwi odzwierciedla wasze cechy?

GRUPA A

Właściciele grupy krwi A to wrażliwcy, którzy są obowiązkowi, sumienni i odpowiedzialni. Ponieważ są bardzo uczuciowi, łatwo można ich zranić. Poza tym często tłumią w sobie emocje i są podatni na depresję. To również perfekcjoniści, którzy przykładają się do wszystkiego, co robią. Ich największą wadą jest upór i przesadna drobiazgowość. Osoby z grupą krwi A często bywają spięte i mają konserwatywne poglądy.

GRUPA B

Właściciele tej grupy krwi są bardzo ambitni i pracowici. Przede wszystkim to jednak indywidualiści, którzy odróżniają się od innych swoim zachowaniem, a także czuli i namiętni kochankowie. Osoby z grupą krwi B są towarzyskie, szalone, niezależne, a przy tym serdeczne i bardzo troskliwe. Bywają jednak nieprzewidywalne i niezdecydowane. Szczególnie kobiety z grupą krwi B są bardzo impulsywne. Uwaga – to osoby, których uczucia mogą eksplodować, np. gdy są zazdrosne.

GRUPA AB

Grupa krwi AB powstała w wyniku mieszania się ras – białej (grupy krwi A) i mongolskiej (grupy krwi B) przed dziesięcioma czy dwunastoma wiekami. Ma ją tylko około 5 procent populacji. To osoby towarzyskie i uczuciowe, ale jednocześnie opanowane i spokojne. Są zrównoważone i skoncentrowane, nie brakuje im natomiast charyzmy. W wielu sytuacjach powinny ufać intuicji. Właściciele grupy AB często mają talent artystyczny. Nie brakuje im jednak wad – bywają krytyczni, egocentryczni, nieodpowiedzialni, zapominalscy i niezdecydowani.

GRUPA 0

Właściciel grupy 0 to urodzony lider, pewny siebie i mający nieprawdopodobną siłę przebicia. Posiada wszelkie predyspozycje do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Wytycza sobie cele i skrupulatnie do nich dąży. Wie, jak wykorzystać dane mu szanse. Osoby z grupą krwi 0 są ambitne, niezależne, lojalne, zdeterminowane, namiętne. To typ aktywny, który w genach ma zakodowany właściwy tryb życia. Ich najczęstsze wady to m.in. arogancja, próżność, skłonność do zazdrości czy bezwzględność.

 

 

źródło: 365tjb.info