Przydatne wskazówki przed podróżą do Japonii

Japonia niestety jest trudno dostępnym krajem nie tylko pod względem podróży z Polski ale również ze względu na dużą barierę kulturową. Dla obcokrajowców lecących pierwszy raz wszystko może wydawać się przerażające i przytłaczające (szczególnie przy braku znajomości języka). Kluczem do sukcesu jest przygotowanie, najlepiej jeszcze przed wylotem.

Przedstawimy wam kilka wskazówek, które mamy nadzieję, że się wam przydadzą:

1. Wynajem routera bezprzewodowego – w Japonii nie będziemy mogli korzystać z naszego telefonu komórkowego bez włączenia roamingu co niestety dużo kosztuje a ciężko może być nam korzystać z japońskiej karty SIM. Tu przydatne będzie stałe połączenie z internetem. Dlatego warto jest wypożyczyć mały, bezprzewodowy router, zwany „kieszonkowym wi-fi” aby zawsze mieć dostęp do internetu i swobodnie nawiązywać również lokalne rozmowy. Możecie dokonać rezerwacji na taki router on-line, co będzie tańsze. Odbioru możemy dokonać na wskazanym lotnisku lub podać konkretny adres – przykładowo – wypożyczenie na 5 dni kosztuje około 45 euro.

2. Jeżeli będziecie podróżowali koleją na dłuższych dystansach (a w takich przypadkach jest to prawdopodobnie najlepszy środek lokomocji w Japonii) warto zaopatrzyć się w karnet kolejowy (Japan Rail Pass). Co ważne, aby zrobić to przed wylotem do Japonii. Może on dotyczyć jednej wyspy bądź tylko określonego fragmentu. Nie będziemy musieli stresować się będąc już na miejscu (to również zaoszczędzi nam wiele czasu i pieniędzy).

3. Również wygodnym sposobem płatności za transport są karty IC, z których można korzystać w metrach i autobusach w całej Japonii. Karty wyrabia się i doładowuje w automatach, które znajdują się przy każdym wejściu do metra (kwotą od 1000 do 10000 jenów). Kartami można również dokonać płatności w  większości sklepów, w niektórych restauracjach a nawet w automatach z napojami. Chcąc dostać się na stację „odbijamy” kartę przy czytniku, podobnie robimy opuszczając stację. Za każdym razem elektroniczny wyświetlacz informuje o koszcie przejazdu i stanie pozostałych środków na koncie. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule o japońskich kartach IC.

4. Aplikacja Hyperdia – czyli wyszukiwanie informacji o rozkładzie jazdy pociągów/metra (aplikacja bliźniacza do naszej jakdojadę). Szczególnie przydatna dla obcokrajowców (wszelkie informacje wyświetlane są w języku angielskim). Aplikacja również daje nam możliwość wyszukiwania głosowego (gdy pojawi się niejasność otrzymamy kilka alternatywnych nazw stacji podobnie brzmiących). Aplikacja posiada bezpłatny okres próbny wynoszący 30 dni.

5. Przez cenową wojnę wśród samolotowych przewoźników krajowych turyści mogą natrafić na wiele zniżek na przeloty krajowe. Czasem gdy mamy zaplanowaną podróż warto wziąć to pod uwagę. Np. ANA’s Star Alliance Japan Airpass proponuje międzynarodowym gościom do 5 przelotów krajowych, każdy w cenie 10 000 jenów (ok. 380 zł). Bilety należy zarezerwować przed przylotem do Japonii. Jeśli planujemy podróżować wiele po Japonii, warto też sprawdzić ofertę japońskich tanich linii lotniczych Peach.

6. Ściągnij na swój telefon porządnego tłumacza językowego. Najlepiej aby posiadał również funkcje głosową (podobnie do google translate). Wtedy żadne bariery językowe nie będą wam straszne 🙂

7. Wydrukuj kilka najważniejszych adresów w języku japońskim i noś przy sobie taką kartkę. Przydatny będzie adres hotelu, restauracji, w której umówiliście się ze znajomymi, adres sklepu, który chcielibyście odwiedzić itp. Pomocni Japończycy na pewno pomogą w odnalezieniu drogi w razie zgubienia się, narysują mapkę, a czasem nawet odprowadzą na miejsce.

Mamy nadzieję, ze te kilak wskazówek przyda wam się w trakcie przygotowań do podróży po Kraju Kwitnącej Wiśni 🙂