Siedem szczęśliwych bogów Shintoistycznych

Siedmiu szczęśliwych bogów Shintoizmu to siedem bóstw, którymi są Jurojin, Ebisu, Hotei, Benzaiten, Bishamonten, Daikokuten i Fukurokuju. Mówi się, że jeśli oddasz cześć wszystkim siedmiu, zostaniesz pobłogosławiony siedmioma szczęściami i unikniesz siedmiu nieszczęść. Tylko Ebisu pochodzi z Japonii, a wizerunek siedmiu bogów na statku wypełnionym skarbami jest często postrzegany w restauracjach, a także wielu innych miejscach jako symbol szczęścia. Każde bóstwo ma inne cechy i znaczenie. Poniżej przedstawiamy wszystkich siedmiu bogów, wraz z ich krótkim opisem.

Jurojin

Bóg długowieczności i dobrego zdrowia, wywodzący się z chińskich tradycji taoistyczno-buddyjskich.
Jurojin to bóg taoistyczno-buddyjskiego z Chin. Jest on wcieleniem gwiazdy polarnej, która zapewnia długowieczność. Długa głowa i długa biała broda to główne cechy tego bóstwa. Często również trzyma on w dłoni brzoskwinię.

Ebisu

Bóg dobrobytu, handlu i rybołówstwa, pochodzący z Japonii i rdzennej japońskiej tradycji Shinto.
Ebisu jest jedynym bóstwem pochodzenia japońskiego wśród siedmiu szczęśliwych bogów i mówi się, że jest dziećmi Izanagi i Izanami, którzy w mitologii japońskiej są bóstwami stworzenia i śmierci. Ebisu jest najbardziej znany jako bóstwo wędkarstwa. Przedstawiany jest, najczęściej trzymając na ramieniu czerwoną wędkę.

Hotei

Bóg szczęścia i pomyślności, wywodzący się z chińskich tradycji taoistyczno-buddyjskich.
Hotei jest jedynym bóstwem, które faktycznie istniało. Mówi się, że jest wzorowany na chińskim mnichu. Okrągły brzuch i życzliwy uśmiech są charakterystycznymi cechami tego bóśtwa. Nosi on również duży worek, który reprezentuje jego ogromne pokłady cierpliwości.

Benzaiteny

Bogini piękna i sztuki, hindusko-buddyjski panteon Indii.
Jako jedyna bogini siedmiu bóstw szczęścia, posiada talent i fortunę, a swoim wyglądem przypomina niebiańską nimfę trzymającą tradycyjny instrument zwany biwa. Mówi się, że pierwotnie była wzorowana na hinduskiej bogini z mitologii indyjskiej.
Często jej podobizna przedstawiona jest w świątyni w pobliżu wody.

Bishamonten

Bóg wojny, który broni ludzi przed złymi duchami, hindusko-buddyjski panteon Indii.
Mając wygląd wojownika, znany jest jako bóg wojny. Podczas gdy inne bóstwa przynoszą szczęście i powodzenie, Bishamonten jest znany z odgrywania roli w pozbywaniu się złych duchów.

Daikokuten

Bóg rolnictwa, dobrobytu i handlu, hindusko-buddyjski panteon Indii.
Daikokuten jest hinduskim bogiem, który jest inkarnacją Siwy, bóstwa stworzenia i zniszczenia. Odkąd został przedstawiony w Japonii, przypisano mu życzliwszą twarz. Trzyma w dłoni młotek przynoszący fortunę i duży worek pełen szczęścia. Często siada na worku ryżu, gdyż znany jest również jako bóg dobrych zbiorów.

Fukurokuju

Bóg mądrości, szczęścia i długowieczności, wywodzący się z chińskich tradycji taoistyczno-buddyjskich.
Podobnie jak Jurojin, także jest wcieleniem Gwiazdy Polarnej i bóstwem taoistyczno-buddyjskim w Chinach. Jego wygląd z pociągłą twarzą i długą białą brodą również przypomina Jurojina, ale w dłoniach trzyma zwój i kij. Imię Fukurokuju oznacza szczęście, wysoki status i długowieczność.

Które bóstwo jest waszym ulubionym? 🙂