Ceramika mashiko-yaki, która wykształciła się w XIX wieku, jest jednym z najbardziej reprezentatywnych stylów ceramiki japońskiej. Niewielkie miasteczko Mashiko jest oddalone około 3 godziny od Tokio. Jest siedzibą ponad 380 pieców do wypalania ceramiki oraz 50 sklepików z ceramiką.
Historia ceramiki w tym mieście ma swoje początki już w okresie Edo. Ceramik o imieniu Keizaburo Otsuka, zbudował piec ceramiczny w Mashiko po nauce tego fachu w Kasama. Od tamtego czasu zajmował się produkcją ceramiki przydatnej w życiu codziennym, takie jak miseczki, czajniki na wodę i imbryczki na herbatę. Miasto stało się słynnym dostawcą ceramiki ze względu na dostep do dobrej jakości gliny oraz stosunkowo niewielkiej odległości od dużego rynku jakim jest Tokio.
W 1924 roku w Mashiko osiedlił się Shoji Hamada, promotor odnajdywania „piękna w sztuce użytkowej”, czyli Yo no Bi 用の美. Dzięki niemu ludzie w miasteczku zaczęli postrzegać ceramikę jako dzieła sztuki.
Jako pierwsze miejsce w Mashiko warto zobaczyć Mashiko Sankokan, czyli Muzeum Kolekcji Mashiko. Znajduje się tam wiele ceramiki, wyrobów garncarskich oraz z laki, które wyselekcjonował sam pan Yamada. Można zobaczyć, jak różne style miały wpływ na ukształtowanie się mashiko-yaki, jak również warsztat i dzieła pana Hamady. W mieście znajduje się też wiele miejsc, gdzie samemu można spróbować stworzyć naczynia z gliny, obejrzeć gotowe przedmioty lokalnych rzemieślników na targach i zrelaksować się w kawiarniach lub galeriach.
źródła zdjęć: mashikoyakikyouhan.jp, stitch.jp, torinowa.net