Świątynia od kotów i szczęścia w miłości

W Japonii dużą wagę przywiązuje się do małżeństwa. Istnieje wiele sposobów ułatwiających Japończykom odnalezienie tej właściwej osoby. Oprócz współczesnych „swatów” popularne jest również odwiedzanie miejsc uważanych za posiadające moce lub energię (tzw. „power spot”) pomagającą w odnalezieniu „tej jedynej” albo „tego jedynego” (czyli pełniących funkcję en-musubi 縁結び. Może to być miejsce na łonie natury lub świątynia. Jedna z nich, prawdopodobnie najbardziej popularna, znajduje się w Tokio.

Świątynia Imado (Imado-jinja 今戸神社)

Znajduje się kilka kroków od stacji metra Asakusa.

Ta świątynia shintoistyczna poświęcona jest cesarzowi Ojin oraz bóstwom Izanagi-no-mikoto i Izanami-no-mikoto, parze demiurgów, którzy zgodnie z mitologią japońską stworzyli świat. Są rodzeństwem, jednak ich ślub zaskutkował wydaniem na świat licznego potomstwa w postaci elementów Japonii, a także licznych bóstw. Z tego powodu są oni czczeni jako bóstwa małżeństwa i dostatku.

Świątynia jest szczególnie popularna wśród kobiet

Oprócz modlitwy można pomóc szczęściu w miłości innymi sposobami, na przykład kupując amulety sprzedawane w Imado-jinja lub umawiając się na poradę świątynnej „swatki”. Nie zajmuje się ona jednak poszukiwaniem kandydatów do zamążpójścia dla odwiedzających jej kobiet, lecz udziela porad mających ułatwić i dać siłę do samodzielnych poszukiwań. Przykładowe porady dotyczą sposobu pozytywnego myślenia oraz ubierania się tak, aby przyciągnąć właściwych kandydatów.

Przykładowy amulet-figurka

Imado-jinja jest słynna jednak również z innego powodu – jest to miejsce narodzin tzw. maneki-neko (jap. 招き猫), czyli dobrze znanych na całym świecie figurek kotów z podniesioną łapka, które mają swoim gestem przywoływać pieniądze, dobrobyt i szczęście. Nie powinno więc być dla nikogo zaskoczeniem, że w świątyni znajduje się mnóstwo maneki-neko. Para kotów znajduje się w centrum świątyni i modlitwa do nich ma zapewniać spotkanie tej właściwej osoby na całe życie.

Para kotów z wnętrza świątyni

 

źródła zdjęć: iwalkedblog.com, d-laboweb.jp, enmusubi-navi.com