Czy ryby mogą wywoływać trzęsienia ziemi ?

Cóż z godnie z teorią „efektu motyla”, trzepot skrzydeł tych pięknych owadów w Ohio może spowodować burzę piaskową w Teksasie. Możliwym jest więc, że ryby też mogą przynosić jakieś katastrofy. Nie chodzi tu jednak o zwykłą rybę a o ogromnego suma.

Sum o którym mowa nazywa się ( Namazu) bądź 大鯰 ( Ōnamazu) i jest mitologiczną kreaturą – 妖怪 ( Yōkai) występującą w legendach japońskich.

Namazu żyje głęboko na dnie pod wyspami japońskimi. Strzeżony jest przez boga 建御雷 / 武甕槌 ( Takemikazuchi), który trzyma potwora pod głazem tak aby ten nie mógł się ruszać. Każdy czasem może się rozproszyć albo wpaść w zadumę, nawet bogowie. Bóg piorunów i mieczy Takemikazuchi też ma takie momenty. Ogromny Namazu próbuje się wtedy wydostać i machając ogonem wywołuje trzęsienia ziemi.

Dlaczego akurat sum ? Mówi się, że dawniej Japończycy wierzyli, że sumy mogą wykryć delikatne drżenia, które pojawiają się przed trzęsieniem ziemi. Stają się wtedy bardziej aktywne i mogą zaalarmować ludzi o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Teoria ta zrodziła legendę o Namazu i bogu go kontrolującego Takemikazuchi. Niektóre sumy mogą urosnąć nawet do 2,7 metra wielkości. Taki potwór przeraziłby każdego. Oceany są nadal niezbadane, a nowe ogromne sumy wciąż odkrywane, może kiedyś uda nam się złowić i takiego który mógłby wywołać nie jedną katastrofę.

Image result for namazu catfish