Japońskie „koloseum” wiedzy czyli drewniana biblioteka Akita.

W dobie ostatnich zdarzeń wiele z nas zyskało dużo wolnego czasu. Wraz z wolnym czasem do łask mogą powrócić książki. Może biblioteki nie są obecnie najlepszym miejscem do spędzania czasu, jest jednak pewna biblioteka, o której warto powiedzieć. Biblioteka uniwersytetu Akita jest dziełem sztuki samym w sobie. Oparta na konstrukcji z drewna zapiera dech w piersiach od samego wejścia.

Biblioteka otwarta jest 24/h, 365 dni w roku. Znana jest przez to jako „biblioteka, która nigdy nie śpi”. Jest jedyną biblioteką zawsze otwartą w Japonii. Bibliotekę odwiedzać mogą nie tylko studenci. Dzięki ciszy i swojemu wyglądowi biblioteka przyciąga także zwykłych mieszkańców, którzy mogą zagłębić się w lekturę w tym drewnianym koloseum. Biblioteka zbudowana została w 2008 roku. Do jej budowy użyte zostało 秋田杉 ( Akita sugi )czyli cedr Akita, bardzo mocne i znane z trwałości drewno.

Architektem, który zaprojektował te bibliotekę jest Mitsuru Senda. W bibliotece każdy szczegół został dopracowany. Ciekawe jest, że biblioteka posiada 3 kolory krzeseł. Każdy z kolorów odpowiada innej wysokości, tak aby użytkownicy różnych wielkości mogli korzystać wygodnie z tego miejsca. Dodatkowo w bibliotece znajduje się 75 tys. książek, w tym ok. 60% z nich jest jest napisana w innym języku niż Japoński.

akita_library_20150813i

Uważam, że bez względu na to czy czy lubimy zaczytywać się w książki w domu bądź w bibliotece, każdy kto odwiedza prefekturę powinien choć na chwilę zajrzeć do tego magicznego miejsca. Wziąć głęboki wdech i poczuć relaksujący zapach drewna cedrowego jak i niesamowity klimat tego miejsca.