To, że my Polacy obchodzimy dzień ojca wzięło się ze Stanów Zjednoczonych. Święto „Dnia Mamy” stało się popularne, tak więc postanowiono świętować także na cześć ojców. W Polsce dzień ojca obchodzony jest rokrocznie 23 czerwca od 1965 roku. W Japonii dzień ojca obchodzony jest co roku w 3 niedzielę czerwca. W 2020 był to 21 czerwca. Ze znalezionych przeze mnie informacji dzień ojca zaczął być obchodzony w Japonii w latach 80-tych.
Po Japońsku dzień ojca to – 父の日 (chichi no hi). Słowo 父 (chichi) oznacza naszego własnego tatę. Oprócz słowa chichi popularne jest też słowo お父さん (otousan), które używane jest do opisania nie swojego ojca. Tak samo jest w przypadku słów „haha” i „okaasan”, które oznaczają mamę.
O ile za dziecka wydawało się to oczywiste aby mamie sprezentować w jej dzień pięknie wyklejoną laurkę, o tyle wiele osób dzieli się wspomnieniem, że jeśli pamiętali o istnieniu dnia ojca nie byli pewni co sprezentować tacie i czy brokatowa laurka właściwie pasuje. W Japonii problem podobno pozostaje i w późniejszych latach o czym świadczy rozbieżność między tym co chcieli by dostać ojcowie a tym co dostają. Najczęstszymi prezentami na dzień ojca w Japonii są: napoje alkoholowe, wytrawne jedzenie (głównie droga wołowina znana jako „wagyuu”), elementy modowe (takie jak krawaty), przyrządy sportowe oraz słodycze.
Jednym z uroczych sposobów na wygląd kartki na dzień ojca jest origami wyglądające jak koszula z krawatem.
Tym co podobno większość ojców chce otrzymać to podobno „dziękuje tato” お父さん ありがとう (jak słodko) oraz piwo :).