Dzień ustanowienia państwa (建国記念日)

11 lutego, jak co roku w Japonii obchodzony jest Dzień ustanowienia państwa (建国記念日, kenkoku kinen bi). To dzień wolny od pracy, który w swoim założeniu ma być czasem kultywowania miłości do kraju.

Święto przypada na 11 lutego, ponieważ zgodnie z japońską kroniką Nihon Shoki (日本書紀) właśnie tego dnia Cesarz Jimmu(神武天皇 Jimmu Tennō) wstąpił na tron. Czy było tak rzeczywiście? Zgodnie z japońską mitologią, tak. Kroniki, w których przedstawiono tę historię przeplatają mity z faktami historycznymi, tworząc w ten sposób obraz pierwszego cesarza Japonii jako potomka bogini Amaterasu(天照大神 Amaterasu Ōmikami). Jimmu zapragnął podobno zapanować nad wszystkimi wyspami japońskimi i w tym celu udał się w długą podróż. W 660 r. p. n. e. mając już 51 lat został cesarzem Japonii i był nim aż do śmierci, czyli, uwaga – do 126 lat!

Samo święto zostało zaś ustanowione po raz pierwszy w epoce Meiji(明治), w 1872 r. przez cesarza Matsuhito. Zniesiono je jednak niedługo po IIWŚ w celu zwalczania japońskiego nacjonalizmu. Przywrócone zostało w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w 1966 r. jednak same obchody nie są zbyt huczne.