Urodziny Cesarza Japonii

23 grudnia odbywa się specjalna ceremonia w Pałacu Cesarskim w Tokio – urodziny cesarza (jap. 天皇誕生日 Tennō tanjōbi)- obecnie Akihito ( 82 lata). O godzinie 9:30 uroczyście jest otwierana brama Pałacu i ludzie mogą wejść na jego teren (zwykle przez cały rok na teren pałacu nikt nie ma wstępu). Przed pałacem corocznie gromadzą się tłumy Japończyków. Powiewają japońskie flagi i sztandary. Punktualnie o godzinie 10:20 na balkonie pałacu pojawia się cesarz Akihito ze swoją rodziną. Tłum wznosi wówczas powtarzany okrzyk: Banzai!, co oznacza: Dziesięć tysięcy lat (dla cesarza)! Po wygłoszeniu przemówienia przez cesarza ludzie bezpłatnie są wpuszczani do ogromnego Ogrodu Pałacowego.

W dniu święta kompleks Pałacu Cesarskiego i otaczające go ulice są strzeżone przez policję. Przed wejściem na jego teren każda większa torba jest sprawdzana. Według tradycji, japońska policja rozdaje przy bramie bezpłatnie małe flagi Japonii.

Transmisja z przemówienia cesarza 23 grudnia jest transmitowana przez większość japońskich stacji telewizyjnych.

W latach 1926-1989 święto było obchodzone w dniu 29 kwietnia, w dniu urodzin poprzedniego cesarza, Hirohito (Shōwa). W 1948 dzień został ustalony świętem narodowym. W 1989, kiedy rządy objął cesarz Akihito, termin święta zmienił się na 23 grudnia.

JAPAN EMPEROR BIRTHDAY

img_1

japon

 

 

źródło zdjęć: blogs.yahoo.co.jp