Fajerwerki (Hanabi 花火)

Dla wielu osób lato w Japonii kojarzy się z fajerwerkami. Od końca lipca do końca sierpnia w samym Tokio na wybrzeżach odbywa się ponad 20 festiwali fajerwerków (hanabi 花火).

Największe hanabi skupiają tysiące widzów. Niektórzy z nich rezerwują najlepsze miejsca z kilkugodzinnym wyprzedzeniem! Dla pozostałych zostają transmisje na żywo, bądź oglądanie z okien mieszkania. Nic więc dziwnego, że organizatorzy starają się jak mogą by to ich fajerwerki zostały docenione i prześcigają się w pomysłach na kształt i wzór fajerwerków: od muszel, poprzez fajerwerki w kształcie serca, kwiatów, uśmiechniętych buziek, po postaci z kreskówek.

Japończycy czekający na rozpoczęcie pokazu – nawet jeszcze nie jest ciemno!

Zwykle pokaz fajerwerków zaczyna się po zachodzie słońca i trwa do 2 godzin. Pokaz podzielony jest na kilka bloków, które kończą się wielkim finałem z tysiącem fajerwerków wystrzelonych w niebo.

Japończycy uwielbiają hanabi, gdyż na ulicach panuje wtedy spokojna atmosfera, wszędzie rozstawione są stragany z jedzeniem oraz różnymi zręcznościowymi grami. Młode kobiety oraz młodzi mężczyźni zwykle ubierają się w tradycyjne yukaty. Hanabi jest doskonałą okazją, aby umówić się na bardzo romantyczną randkę.

Najsłynniejsze hanabi w  Tokio to Sumidagawa Hanabi Taikai (墨田川花火大会). Pokaz fajerwerków odbywa się w dzielnicy Asakusa wzdłuż rzeki Sumida- jeden z najstarszych i najbardziej znanych pokazów ogni w Japonii (niestety w tym roku pokaz jest odwołany z powodu pandemii). Istnieją również specjalne konkursy dla najlepszych ekip pirotechnicznych, tj. Omagari oraz Tsuchiura, które również skupiają tysiące widzów.

źródła zdjęć: rubeusu-trend.com, sk-imedia.com