Danjiri Matsuri w mieście Kishiwada 岸和田だんじり祭

Jest to najpopularniejsza wersja festiwalu Danjiri, który polega na wyścigach danjiri – ogromnych wózków w kształcie świątyń. Każda dzielnica miasta ma swoje własne danjiri, są one wykonane z drewna i bardzo bogato zdobione. Data festiwalu różni się w zależności od miasta, jednak zwykle odbywa się on we wrześniu lub październiku (w 2017 roku w Kishiwada rozpocznie się 16 września).

Festiwal wymaga wielkich przygotowań, spotkań członków zespołu poruszającego , a także samego wózka. W dzień festiwalu drużyna ubrana w krótkie płaszcze happi i opaski na głowach przeciąga swój wózek po ulicach miasta. Wysiłkom towarzyszą odgłosy zagrzewające do pracy (kakegoe), a wyjątkową atmosferę podkreśla dodatkowo rytm grany na bębnach i dzwonach. Na koniec pochodu wszystkie danjiri zwykle spotykają się w jednym miejscu, gdzie odbywają się ceremonie religijne.

Festiwal Danjiri odbywający się w mieście Kishiwada w prefekturze Osaka jest najpopularniejszym miejscem tego typu festiwalu. Jest również najbardziej niebezpieczny – zdarzały się przypadki śmiertelne, gdy któryś z uczestników został przygnieciony przez wózek, a właściciele sklepów, przy których odbywa się pochód, mogą się ubezpieczyć na wypadek szkód. Mimo to festiwal odbywa się co roku i przyciąga ogromne tłumy widzów.

 

źródła zdjęć: journal4.net, joy-trip.jp, find-travel.jp, asahi.com