Przemarsz samurajów, czyli festiwal Akō Gishi-sai – 赤穂義士祭

 

Miłośnicy samurajskich opowieści nie powinni przeoczyć tego japońskiego festiwalu. Akō Gishi-sai 赤穂義士祭 odbywa się co roku dnia 14 grudnia w świątyni Sengaku-ji w Minato-ku, Tokio. Żeby zrozumieć, na czym polega, należy znać opowieść o czterdziestu siedmiu roninach – uwielbianą przez Japończyków historię ilustrującą ideał wypełnienia kodeksu wojownika, czyli bushidō 武士道.

Historia 47 roninów

Historia ma swój początek się  na zamku shoguna w Edo (dzisiejsze Tokio) w latach 1701-1703. Pewien możnowładca Asano miał przyjąć wysłanników cesarza przybyłych z Kioto. Mistrz ceremonii, niejaki Kira, stwierdził, że braknie mu dostatecznej ogłady, aby mógł wypełnić tak zaszczytną misję. Rozzłościło to Asano na tyle, że dobył on miecza na terenie zamku w Edo, co było surowo zakazane w tamtym okresie. Asano ciął Kirę w czoło i ramię, jednak nie udało mu się go zabić. Prawo mówiło, że za walkę na terenie zamku była przewidziana taka sama kara dla obu stron konfliktu. Kira uniknął jednak kary, zaś Asano został skazany na popełnienie seppuku, jego dobra zostały skonfiskowane, rodzina utraciła status szlachecki a 47 wiernych samurajów zostało roninami (samurajami bez pana).
Dwa lata po tym zdarzeniu 47 roninów zebrało się pod dowództwem Oishiego Kuranosuke i postanowiło pomścić śmierć swego pana. 14 grudnia 1703 roku zaatakowali oni rezydencję lorda Kiry i zabili go. Następnie podążyli do Sengakuji i złożyli głowę Kiry na grobie swego pana Asano w dowód wypełnionej zemsty. Zaraz potem sami zgłosili się do shogunatu i zostali skazani śmierć poprzez popełnienie seppuku. 
Wydarzenia te urosły do rangi legendy, a poruszająca wierność i oddanie roninów sprawiło, że historia ta nigdy nie straciła dla Japończyków znaczenia, nawet po trzystu latach jakie minęły od tamtych wydarzeń.

Obchody święta

 Festiwal Akō Gishi-sai jest niczym innym, jak upamiętnieniem czynu owej sławnej grupy. W świątyni Sengaku-ji znajduje się grób shoguna i jego 47 wiernych samurajów. Co roku, 14 grudnia na ulice miasta wylegają tłumy widzów chcących zobaczyć przemarsz (Gishi Gyoretsu) uczestników ubranych w stroje rodem z roku 1703.
źródła zdjęć: gotokyo.com, asahi.com, itscc.net