Festiwal Nebuta Matsuri

Aomori Nebuta Matsuri (青森 ね ぶ た 祭 り „Aomori Nebuta Festiwal” lub po prostu „Aomori Nebuta”) to japoński letni festiwal, który odbywa się w mieście Aomori , prefektury Aomori w Japonii. Tegoroczny festiwal odbywać się będzie od 2 do 7 sierpnia. Aomori Nebuta Festiwal jest jednym z najbardziej barwnych festiwali w Japonii.

Ogromne, oświetlone, papierowe „rzeźby” wykonane przez mieszkańców paradują przez całe miasto. Inspirowane są one japońskim folklorem i mitami regionalnymi. Setki świateł, które padają zza figur dają oszałamiający efekt. Festiwal ma swój początek już w erze Edo. W niektórych latach był również zakazany ze względu na zagrożenie pożarowe. (niegdyś miasto zbudowane było z drewna)

Każdej nocy papierowe figury „przechodzą” w paradzie przez centrum Aomori z wyjątkiem ostatniego dnia festiwalu. 7 sierpnia parada odbywa się w godzinach popołudniowych. Każdej figurze towarzyszy niezwykły zespół muzyków i tancerzy co potęguje widowiskowość festiwalu. Cała parada pokonuje dziennie trasę prawie 3 km.  Ludzie z całego świata przyjeżdżają aby przyłączyć się do radosnego, nocnego tańca. Jedynym warunkiem jest posiadanie tradycyjnego kostiumu haneto , który można kupić w wielu sklepach prefektury za ok 5000 jenów lub wypożyczyć za ok 3000 jenów.