Festiwal Oeshiki(お会式) i 10 tysięcy świateł

Oeshiki(お会式) jest to buddyjski festiwal upamiętniający rocznicę śmierci Nichirena(日蓮)- czczonego, buddyjskiego nauczyciela, który żył w okresie Kamakura aż  730 lat temu. Mimo, iż festiwal jest obchodzony w całej Japonii, uroczystość odbędzie się w świątyni Ikegami Honmonji(池上本門寺) jako, że jest to miejsce najbardziej godne uwagi, a zarazem miejsce, w którym zmarł Nichiren.

Co właściwie jest świętowane? Śmierć nauczyciela? Raczej jego wieczne życie w jedności, jedności ze światem. Zgodnie z zapisami uczniów Nichirena w momencie gdy ich nauczyciel umarł, ziemia się zatrzęsła, a w ogrodach zakwitły wiśnie, mimo że nie był to na nie sezon. Trzęsienie ziemi miało symbolizować fizyczne odejście mistrza, zaś kwitnięcie drzew przypominać o wiecznej i niezmiennej obecności jego energii życiowej.

Punktem kulminacyjnym festiwalu jest Mando (万灯 – 10000 świateł) obrzęd, w którym około 3000 ludzi nosi święte lampiony ozdobione kwiatami wiśni na trasie około dwóch kilometrów od  stacji Ikegami, do świątyni. Wielu ludzi bierze udział w tym niezwykłym festiwalu corocznie!

Uroczystość odbywać się będzie od 11 do 13 października. Samo Mando zacznie się 12 października o godzinie 18:00. Tego dnia na ulicach będzie niezwykle tłoczno, dodatkowo zostanie zamknięta stacja Ikegami.

źródła: tokyocheapo.com, ohmatsuri.com