Golden Week ゴールデンウィーク – japoński odpowiednik majówki

Golden Week ゴールデンウィーク, czyli „złoty tydzień” to w Japonii określenie kilku wypadających pod rząd świąt państwowych w okresie od końca kwietnia do początku maja. Jest to czas największego ruchu turystycznego w kraju, zaraz po święcie Obon i Nowym Roku. Dla wielu osób jest to najdłuższe wolne w roku.

Cztery święta, które wchodzą w skład Golden Week to:
29 kwietnia: Dzień Showa (Showa no Hi 昭和の日) – w ten dzień obchodzi się urodziny cesarza Showa, który zmarł w 1989 roku
3 maja: Dzień Konstytucji (Kenpo Kinenbi 憲法記念日) – podobnie jak w Polsce, w Japonii rocznicę uchwalenia powojennej konstytucji w 1947 roku obchodzi się 3 maja
4 maja: Dzień Zieleni (Midori no Hi みどりの日) – święto to zostało ustanowione na cześć cesarza Showa, który był wielkim miłośnikiem natury. Do 2007 roku 4 maja był po prostu świętem narodowym ze względu na to, że zgodnie z prawem dzień wypadający między dwoma świętami państwowymi również jest świętem państwowym. Wcześniej Dzień Zieleni obchodzony był 29 kwietnia, czyli w dzień urodzin cesarza Showa.
5 maja: Dzień Dziecka (Kodomo no Hi こどもの日) – właściwie Święto Chłopców, czyli Tango no Sekku (端午の節句). Po święcie dziewczynek Hinamatsuri ひな祭り obchodzonym 3 marca, również chłopcy mają swój dzień, w którym rodzice odprawiają rytuały mające zapewnić ich dzieciom pomyślność.

źródło zdjęcia: japantimes.co.jp