Shōwa Day i Dzień Zieleni- refleksje i bliskość z naturą

29 kwietnia Japonia obchodzi urodziny cesarza Hirohito, który panował 63 lata (1926-1989). Początkowo dzień ten był obchodzony jako urodziny cesarza a następnie „Dzień Zieleni”. Od roku 2005 dzień 29 kwietnia figuruje pod nazwą „Shōwa Day”  a „Dzień Zieleni” został przeniesiony na 4 maja jako samodzielne święto.

„Shōwa Day” (昭和の日) – Oficjalnym celem święta jest refleksja na temat Japonii okresu Showa gdy naród zostaje odzyskany po burzliwych czasach. To również czas aby myśleć o przyszłości kraju.

„Dzień Zieleni” (みどりの日) W czasie obchodów Dnia Zieleni Japończycy spędzają czas na świeżym powietrzu. W tym dniu na terenie całej Japonii mają miejsce różnego rodzaju wydarzenia, których celem jest zbliżenie się ludzi do natury.Cesarz był wielbicielem natury, promował badania w dziedzinie biologii, a w szczególności biologii morskiej, napisał kilka książek. Po jego śmierci w dowód uznania dla zaangażowania w ekologię ustanowiono dzień jego urodzin świętem łączności człowieka z naturą i wdzięczności za błogosławieństwa.  Dzień ten rozpoczyna tzw. Złoty Tydzień.