Grzyby – składnik japońskiej kuchni i źródło zdrowia cz.2

Maitake czyli żagwica listkowata – jest bardzo popularnym gatunkiem grzyba w Japonii, możemy spotkać go także w Polsce. Znajduje się na „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski” jako gatunek zagrożony wyginięciem. Ma charakterystyczny słodki smak, przypominający migdały. Ten chętnie wykorzystywany składnik japońskich potraw, posiada również szerokie zastosowanie lecznicze. Stosuje się go podczas terapii antynowotworowej oraz do leczenia alergii, cukrzycy i problemów z ciśnieniem krwi.

Shimeji – to japoński produkt eksportowy, którego hodowla przyjęła się na całym świecie. Cenione za swój charakterystyczny orzechowy smak oraz chrupkość nadają potrawom niepowtarzalnego smaku. Do spożycia nadają się tylko po ugotowaniu ponieważ surowe osobniki mają nieprzyjemny, gorzki posmak. Idealnie komponują się z rybnymi potrawami.

Nameko czyli łuskwiak nameko – W naturalnych warunkach występuje na terenie północnej Japonii. Jest bardzo chętnie hodowany i rozpowszechniony w całym kraju ze względu na swoją łatwą uprawę. Podłoże dla tego gatunku stanowią obumarłe drzewa oraz pniaki, a także trociny. Nameko posiada nie tylko walory smakowe, ale również cenne właściwości lecznice. Wykorzystuje się go w leczeniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym, a także w walce z cholesterolem.

Zdjęcie: www.vitalitymushrooms.com