Pierwsza połowa lat 80. i kolejna zmiana trendów. Zrezygnowano wówczas z przejaskrawionych makijaży prosto z reklam a stawiano na naturalne, delikatne podkreślenie kobiecego piękna. Mimo, iż wygląd miał być jak najbardziej naturalny brwi stały się grube i mocno podkreślone (to odmiana dla wcześniejszych zwężających się brwi).
Druga połowa lat 80. to delikatny, rozświetlony makijaż wokół oczu i lekko podkreślone usta, najczęściej różową pomadką lub błyszczykiem.
Co niosły za sobą lata 90. ? Znów przyszła moda na cienkie brwi i jasno ale zarazem mocno podkreślone oczy. Był to również czas gdy Japonki zaczęły farbować włosy na jasno brązowy kolor.
Wraz z nadejściem roku 2000 makijaż kobiecy starano się opracować do perfekcji. Liczyła się stu procentowa estetyczność i jeszcze większa naturalność. Mimo, iż z naturalnością ten wygląd miał niewiele wspólnego. Sztucznie przedłużane włosy, rzęsy, kolorowe soczewki, sztuczne paznokcie. Robiono wszystko aby wyidealizować współczesną kobietę. Dążono do ideałów a zarazem do tego aby „upiększanie” było jak najmniej widoczne.
I tak z czasem kobiety uznały, że w pogoni za Wielkim Wschodem zagubiło się gdzieś ich naturalne piękno. I tak z roku na rok zaczęto rezygnować ze sztucznych upiększaczy a sta
wiano na prawdziwą naturalność. Jako jedyny odłam od współczesności to wciąż pozostający, niezmienny wygląd kawai , czyli mocny makijaż, duże oczy, podkreślone usta, sztuczne rzęsy itp.
I tak dochodząc do lat 2010 widzimy 100% naturalnie wyglądającej kobiety. delikatnie kolory cieni do powiek, jasne kolory brwi i ich delikatny kształt, stonowane usta. Kobietom chodziło o to aby poczuć się komfortowo i nie musieć nosić przy sobie całej torebki kosmetyków.
Współcześnie zauważyć można, że makijaż kobiecy znów staje się bardziej wyrazisty aczkolwiek Japonki starają się jak najmniej odbiegać od normy 100% natural. Nieco mocniej podkreślone brwi, delikatnie zawinięta kreska eyelinerem i czerwona szminka. Taki makijaż współcześnie dominuje na ulicach Japonii.
Zdaniem ekspertów makijaż kobiecy odzwierciedlał przez lata nastroje społeczeństwa. W przypadku niestabilności stawał się on coraz bardziej naturalny. Gdy po negatywnych wydarzeniach nastawał czas odrodzenia, kobiety malowały się znacznie intensywniej. Współcześnie również na usta wróciły czerwone szminki i
podkreślone mocniej brwi a także śmiałe pociągnięcia eyelinera na powiekach. Być może to właśnie odzwierciedla trend wzrostowy w gospodarce, prze który aktualnie przechodzi Japonia.
źródło zdjęć: asian-makeup.org, hma.shiseidogroup.jp