Jak być damą w Japonii

Wiele zasad zachowania opisuje postawę damy i dżentelmena w naszej kulturze. Począwszy od savoir-vivre, a skończywszy na postawie wobec innych, zachowywanie manier to tak naprawdę styl życia. W Japonii w przeszłości istniało wiele zasad i obyczajów. W erze 平安時代 (Heian), która trwała w czasie naszego średniowiecza, pod wpływem religii buddyjskiej i norm społecznych kobiety żyły w izolacji. Nieodpowiednim było, aby kobieta wyższej klasy społecznej była widziana przez mężczyznę, a czasem nawet inną kobietę. Kobiety miały wiele ograniczeń fizycznych, jednak nie umysłowych – sztuka czy poezja grały ogromną rolę w tamtym czasie. Od kobiet wyższych klas wiedza i umiejętność kaligrafii były wręcz oczekiwane.

Później w XIX w. pojawiło się określenie 大和撫子 ( やまとなでしこ, Yamato Nadeshiko). Powstało ono z połączenia słów „Yamato”, jest to historyczna, poetycka nazwa Japonii i „Nadeshiko”, które jest nazwą kwiatu po polsku określanego jako goździk pyszny. Określenie Yamato Nadeshiko odnosi się do personifikacji idealnej japońskiej kobiety. Owa kobieta powinna być inteligentna, pełna gracji, zachowująca szacunek oraz zadbana, jak i o delikatnym wyglądzie. Idealna kobieta powinna osiągać zamierzone cele niezauważalnie, wywierając delikatny, aczkolwiek skuteczny wpływ. Chodzi o to, aby taka kobieta miała siłę i zaparcie w sercu, ale też łagodność i oddanie dla tradycji i swojego partnera. Kobiety na co dzień nie walczyły, gdy jednak mąż był daleko, a dom był zagrożony, kobieta taka potrafiła się obronić.

Dianthus superbus, Fringed or Large Pink
Dianthus superbus (Goździk pyszny)

W dzisiejszych czasach, kiedy nie ma już feudalnej Japonii, a kobiety mają takie same prawa, podejście do Yamato Nadeshiko się zmieniło. Nadal można zauważyć u kobiet trend, aby być dziewczęcą, delikatną i pogodną. Dla nas może być ciekawe, że wiele japońskich kobiet uważa za nietakt otwieranie szeroko ust. Kiedy się śmieją, zakrywają usta ręką. Zakrywanie ust podczas śmiania jest widziane za pełne wdzięku. Problem z otwieraniem ust przejawia się też w jedzeniu. Pewna restauracja zauważyła, że kobiety nie kupują dużych burgerów. Właściciel owej restauracji wpadł na pomysł aby duże burgery owijać w duży papier który podczas jedzenia zakrywa twarz jedzącej kobiety aż po nos. Papier dodatkowo przedstawia dolną cześć twarzy z zamkniętymi ustami. Jakkolwiek dziwne się to może dla nas wydawać, pomysł bardzo się spodobał Japonkom. Ilość kobiet zamawiających duże burgery znacznie wzrosła po tej zmianie.

zdj. ze stron: www.jaodb.com, www.first-nature.com