Walutą obowiązującą w Japonii jest jen (JPY). W obiegu występują głównie banknoty o nominałach 1.000, 2.000, 5.000 i 10.000 oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów. Automaty przyjmują monety 10, 50, 100, 500 oraz banknoty 1.000 jenowe.
Średni kurs jena:
1000 JPY = ok. 32 PLN
10.000 JPY (1 man) = ok. 320 PLN
(man – jednostka – 10.000)
Wymiana waluty:
Wymiana PLN na JPY nie jest w Polsce łatwą czynnością. Trzeba zamówić walutę wcześniej, ale banki nie bardzo chcą ją zamawiać. Najlepiej zorientować się, który kantor może sprzedać nam JPY.
Na miejscu, w japońskich bankach bez problemu można wymienić dolary amerykańskie, australijskie i nowozelandzkie oraz funty. Inne waluty można wymienić w Mitsubishi Bank, który ma oddziały w większych miastach. Godziny urzędowania banków są pomiędzy 9.00 a 15.00 od poniedziałku do piątku. Centralny bank krajowy, Nippon Ginko, czy lokalne banki prefektur nie obsługują turystów!
UWAGA: Wymieniając pieniądze w japońskich bankach możemy zapłacić bardzo wysoką marżę!
Niewielkie kwoty można wymienić w recepcjach hotelowych, w zajezdniach ryokan, głównych urzędach pocztowych, niektórych domach towarowych, lecz kurs będzie zdecydowanie mniej korzystny niż w banku.
Przy wymianie walut zawsze należy wypełnić formularz, na którym podajemy swoje podstawowe dane. Niezbędne w tym przypadku jest posiadanie przy sobie paszportu!
Płacenie:
W Japonii powszechnie do płacenia używa się gotówki. Nie wszystkie karty kredytowe i debetowe wydawane w Polsce są w Japonii honorowane. Można korzystać z kart Visa i MasterCard, a i tak mogą się zdarzyć problemy z płatnością. Lepiej mieć przy sobie gotówkę.
Bankomaty w Japonii z reguły nie obsługują europejskich kart płatniczych. Wyjątkiem są bankomaty ATM , które możemy znaleźć w większych urzędach pocztowych oraz sklepach całodobowych 7eleven, na lotniskach, w domach handlowych oraz oddziałach banków Citibank i Shinsei Bank. Akceptują karty Visa, MasterCard, Maestro, Cirrus, American Express i JCB oraz posiadają menu w języku angielskim. Bankomaty w sklepach 7eleven dostępne są 24h/dobę przez cały rok, w urzędach pocztowych- zgodnie z godzinami otwarcia.
Należy pamiętać, iż pobierając pieniądze z bankomaty istotnie tracimy na kursie, gdyż polski złoty jest wymieniany na euro i z euro wymieniany na jen.
Banki w Japonii:
W Japonii istnieje szereg większych- międzynarodowych i mniejszych- lokalnych banków, które oferują szeroki zakres usług. Najbardziej znane banki to: Japan Postal Bank, Mizuho, Tokyo-Mitsubishi UFJ, Sumitomo, Resona, Citibank i Shinsei Bank. Większość banków otwarta jest w godzinach: 9:00-15:00, tylko w dni powszednie. Weekend i święta narodowe są dniami wolnymi.
Obcokrajowiec może otworzyć konto w japońskim banku jeżeli posiada kartę pobytu. Większość banków nie wymaga minimalnej wpłaty w celu uruchomienia konta i nie pobiera opłaty za jego prowadzenie. Oprocentowanie kont osobistych jest bardzo niskie, nieraz jest to ułamek procenta. Po złożeniu wniosku o założenie konta w jednym z oddziałów wybranego banku, karta bankomatowa i wszelkie dane dostępu zostaną nam wysłane pocztą.
Jedną z najpopularniejszych usług bankowych są płatności dokonywane za pomocą internetu (furikomi). Opłata za dokonanie transakcji wynosi zwykle 200-500 jenów i ponosi ją nadawca przelewu. Jeżeli chcemy przelewać nasze pieniądze z japońskiego konta na polskie, oczywiście jest taka możliwość, ale opłata za wykonanie takiej transakcji wynosi zwykle kilka tysięcy jenów.
Obcokrajowiec może również złożyć wniosek o kartę kredytową, lecz wydanie karty będzie niemożliwe bez stałego miejsca zamieszkania, japońskiego małżonka lub historii podatkowej w Japonii. Limit przyznany na karcie musi zostać spłacony w całości każdego miesiąca, z reguły zadłużenie jest pobierane automatycznie z konta.
Japońskie banki oferują pożyczki i kredyty hipoteczne na bardzo korzystnych warunkach, o bardzo niskim oprocentowaniu. Pożyczkobiorca musi jednak osiągać wymagany poziom dochodów, który jest bardzo wysoki. Większość banków oferuje pożyczki i kredyty hipoteczne tylko dla obywateli Japonii, stałych rezydentów oraz obcokrajowców, którzy są w związku z japońskim partnerem/ką.