Japonia – informacje dla kierowców

Oto kilka informacji dla osób, które planują poruszać się samochodem w Japonii.

W Japonii uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, ten przywilej jednak dotyczy tylko ok. 20 państw świata, z którymi Japonia zawarła dodatkowe umowy. Czasami jednak bywają sytuacje, kiedy prawo jazdy wydane według wzoru Unii Europejskiej jest respektowane. Obywatele wybranych krajów mogą przez rok podróżować na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dłuższy pobyt wymaga zdania japońskiego egzaminu i uzyskanie tamtejszego dokumentu. Polacy zobowiązani są do zdania takiego egzaminu zanim pierwszy raz wsiądą do samochodu w Japonii. Egzamin ma charakter uproszczony i pozytywny wynik wiąże się z wydaniem japońskiego prawa jazdy.

Co ciekawe w Japonii obowiązuje ruch lewostronny tak więc auta posiadają kierownicę po prawej stronie. ( w Japonii zasada ruchu lewostronnego została wprowadzona dekretem cesarskim na początku XVII wieku )

Poruszanie się po Japonii samochodem nie jest jednak zalecane turystom. Dotyczy to zwłaszcza największych miast, w których oznakowanie może wydawać się chaotyczne(znaki drogowe są w języku japońskim i angielskim), a ogromne korki są na porządku dziennym.

W poruszaniu się po Japonii nie ma ograniczeń. Połączenia komunikacyjne są bardzo dobrze rozwinięte, dlatego w metropoliach wielu mieszkańców nie posiada samochodu. Autostrady, przejazdy tunelami i drogi szybkiego ruchu są płatne. Zaś parkowanie możliwe tylko w wyznaczonych miejscach. Typowe ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych od 80 do 100 km na godzinę, w miastach – 40 km/h, w bocznych uliczkach – 30 km/h.

 

źródło zdjęcia: insights.jpmorgan.co.uk/