Tanie podróżowanie – Japan Railway Pass

Japonia nie bez przyczyny uchodzi za drogi kraj. W przypadku planowania podróży sporą część funduszy pochłania transport, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie i przemieszczamy się shinkansenem. Przykładowo, przejazd superszybką koleją na odcinku Tokio-Kioto to wydatek rzędu 13.000 jenów (ok. 380 zł). Jednak i w tym przypadku można znaleźć sposoby na zaoszczędzenie sporej kwoty. Jednym z nich jest zakup Japan Railway Pass.

Prawo do zakupu Japan Railway Pass przysługuje osobom zameldowanym poza Japonią, przyjeżdżającym do Japonii na wizie turystycznej. Ważne by w paszporcie jako status widniał pobyt tymczasowy (tanki taizai –  w przypadku Polaków maksymalnie 90 dni).  Podstawowym kryterium jest miejsce stałego pobytu, dlatego ze wspomnianego biletu mogą też skorzystać Japończycy zameldowani za granicą lub pozostający w związku małżeńskim z obcokrajowcem i mieszkający poza Japonią.

Rodzaje dostępnych karnetów obejmują bilet normalny i pierwszej klasy (tzw. green car), a okres ważności może wynosić odpowiednio 7, 14 lub 21 dni. Ceny biletów normalnych kształtują się od niecałych 33.600 jenów (1289 zł) za bilet 7-dniowy do blisko 66.000 jenów za karnet 21-dniowy. Posiadając Japan Railway Pass można korzystać z wszystkich pociągów JR (Japan Railway), w tym z shinkansenów (z wyłączeniem najszybszych pociągów Nozomi i Mizuho na liniach Tokaido, Sanyo i Kyushu – szczegółowa lista dostępna tutaj), Tokyo Monorail (połączenie z lotniskiem Haneda), lokalnych linii autobusowych JR oraz promu JR na wyspę Miyajima.

Co ważne, zakupu biletu można dokonać jedynie poza granicami Japonii – przez internet bądź w zagranicznych oddziałach japońskich biur podróży i linii lotniczych (lista biur w Europie dostępna tutaj). Po przybyciu do Japonii w biurach wymiany Japan Railway Pass (lista dostępna tutaj) po okazaniu vouchera na zakup biletu i paszportu z wizą turystyczną następuje aktywacja biletu i możemy ruszać na podbój Japonii! W przypadku jazdy shinkansenem możemy skorzystać ze specjalnych wagonów z miejscami nierezerwowanymi (jiyūseki)(wówczas wystarczy sam Japan Railway Pass) lub z miejscami rezerwowanymi (shiteiseki)(niezbędne jest dokupienie miejscówki).