Japońscy aktorzy na zachodzie – cz. I Tadanobu Asano

Ten charyzmatyczny i niewątpliwie zdolny aktor rozpoczął karierę filmową w roku 1990 rolą w Bataashi Kingyo. Kolejne role przyniosły mu sławę i uznanie krytyków w Japonii. Pierwszym filmem, który zrócił na niego uwagę krytyków zachodnich był Maborosi w reżyserii Hirokazu Koreedy.

Dał się poznać rolami w filmach samurajskich Taboo (1999) oraz Zatoichi (2003) w którym grał u boku słynnego Beat’a Tekeshiego. Wiele filmów z jego udziałem wyszło też na polski rynek m.in. Jazda bez trzymanki – surrealistyczna historia, w której Tadanobu gra człowieka, który codziennie zabija swoją żonę, by po powrocie do domu zastać ją żywą; Świetlana przyszłość, gdzie wciela się w rolę introwertycznego Mamoru, który urzymuje konkat jednynie z meduzą.

Tadanobu Asano i Beat Takeshi w filmie Zatochi (2003)

Jednym z jego pierwszych Hollywoodzkich filmów był Thor (2011) oraz kolejna części Thor: Mroczny świat (2013) oraz Thor: Ragnarok (2017) w których wcielał się w rolę jednego z przyjaciół i wojowników tytułowego Thora. Występował także w innych kasowych filmach z aktorską obsadą – 47 roninów ( 2013) oraz Battleship: Bitwa o Ziemię (2012).

W 2016 roku na ekranach polskich kin mogliśmy podziwiać jego aktorską kreację w filmie Milczenie – dramacie opowiadającym o prześladowaniu chrześcijan w XVII-wiecznej Japonii.

Porównywany przez krytyków do Johnne’go Deepa Tadanobu Asano jest bezwątpienia jednym z najpopularniejszych aktorów obecnej dekady. Mimo, że często wybierał ryzykowne role w kontrowersyjnych filmach dał się poznać jako zdolny aktor z niebywałem kunsztem. Z niecierpliwością czekamy na jego kolejne role.

źródło zdjęć: imdb.com