Japońscy aktorzy na zachodzie – cz. III Ken Watanabe

Ken Watanabe urodził się w 1959 w prefekturze Niigata, w Japonii. W wieku dziewiętnastu lat wyjechał do Tokio, by uczyć się aktorstwa. Jeszcze jako student został obsadzony w jednej z głównych ról w sztuce znanego reżysera Yukio Ninagawa. Rola ta przyniosła mu uznanie krytyków i popularność wśród widzów.

Na małym i dużym ekranie zadebiutował w 1984 roku rolami w serialu Senga moyu oraz filmie Setouchi shonen yakyu dan. Te i kolejne produkcje udowadniały jego talent i zapleczne aktorskie, dzięki czemu był jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w kraju.

Wielki przełom w jego karierze nastąpił w 2003 roku, kiedy zagrał w filmie Edawrda Zwick’a Ostatni samuraj. Za rolę Katsumoto otrzymał 6 nominacji do prestiżowych nagród – w tym do Oscara oraz Złotego Globu.

Uznanie zachodniej publiczności przyniosła mu również rola Generała Tadamichiego Kutibayashi w Listach z Iwo Jimy (2006). Wcześniej wystąpnił również w filmach Batman – początek oraz Wyznania gejszy (2005).

Ken Watanabe w Listach z Iwo Jimy (2006)

Równocześnie nie zadniedbywał rodzimego „podwórka” – za role w filmach Ashita no kioku (2006) oraz Shizumanu Taiyou (2009) otrzymał nagrody Japońskiej Akademii Filmowej.

W jego dorobku nie zabrakło również kasowych Hollywoodzkch hitów takich jak Incepcja (2010) – w której zagrał u boku takich sław jak Leonardo DiCaprio czy Tom Hardy, oraz Godzilla (2014). Obecnie możemy go oglądać na ekrach kin w filmie Pokemon: Detektwym Pikachu, a już za kilka dni premierę będzie miał kolejny film z jego udziałem Godzilla II: Król potworów.

Ken Watanabe nie raz udowodnił, że jest zdolnym aktorem – zarówno rodzimej publiczności jak i zachodniej. Miejmy nadzieję, że jego kariera będzie się rozwijać w takim tempie jak dotyczas.

Źródła zdjęć: www.zimbio.com www.filmweb.pl