Japoński Nobel z chemii

Akira Yoshino (吉野 彰) to jeden z trzech tegorocznych laureatw nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła go laureatem, a razem z nim dwóch innych naukowców: Johna B. Goodenougha, M. Stanleya Whittinghama. W ten sposób zostały nagrodzone ich wysiłki w pracy nad akumulatorami litowo-jonowymi.

Akira Yoshino urodził się w roku 1948 w mieście Suita (吹田市) w prefekturze Ōsaka. Swoje prace inżynierską i magisterską obronił na uniwersytecie w Kioto, zaś doktorat już na uniwersytecie w Osace. Na dzień dzisiejszy Akira Yoshino wykłada na Uniwersytecie Meji w Nagoi. Całą swoją karierę pozaakademicką związał z korporacją Asahi Kasei (旭化成株式会社), która zajmuje się przede wszystkim produkcją chemikaliów i tworzyw.

Nagroda Nobla dla rodaka została w Japonii odebrana bardzo pozytywnie, chociaż dla niektórych była niespodzianką. Wielu znajomych Yoshino wierzyło, że kiedyś dostanie Nobla, e względu na rewolucyjność jego prac. Akumulatory litowo-jonowe zrewolucjonizowały branżę elektroniczną i są dziś stosowane w przeważającej większości laptopów, telefonów komórkowyvh i innych przenośnych urządzeniach.

Źródła zdjęć: ndtv.com, electronicdesign.com