Uhonorowano polskiego badacza kultury Ajnów

19.10.2013 w Shiraoi na wyspie Hokkaido miała miejsce ceremonia odsłonięcia popiersia Bronisława Piłsudskiego – wybitnego antropologa, słynnego badacza kultury Ajnów. W ceremonii brał udział polski minister kultury i dziedzictwa narodowego – Bogdan Zdrojewski.

Dzień później- 20 października 2013 roku na Uniwersytecie Hokkaido odbyły się seminaria i wykłady pod tytułem ”Dokonania Bronisława Piłsudskiego”, podczas których wystąpili m.in. ambasador Polski w Japonii – Cyryl Kozaczewski, Ewa Pałasz-Rutkowska – profesor na Uniwersytecie Warszawskim, Alfred F. Majewicz – profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika, a także krewni Piłsudskiego.

Nazwisko dobrze znane Polakom nie jest przypadkowe, Bronisław Piłsudski (1866-1918) był bratem Marszałka Rzeczpospolitej Polskiej. W swoim życiu połączył czyn niepodległościowy z pracą naukową. W wieku 21 lat Bronisław trafił na Sachalin z wyrokiem 15 lat katorgi za współudział w przygotowaniu zamachu na cara Aleksandra III. Na zesłaniu poznał Ajnów – potomków najstarszej ludności zamieszkujących Sachalin i japońską wyspę Hokkaido i zaczął badać i opisywać ich życie, otoczenie i kulturę. W 1896 r. na mocy amnestii uzyskał prawa osadnika i zaczął pracę jako nauczyciel. Po skróceniu kary nie mógł powrócić do Europy i na zaproszenie Towarzystwa badań Regionu Amurskiego podjął się obowiązków kustosza muzeum we Władywostoku. W 1902 r. powrócił na Sachalin by zgłębiać kulturę Ajnów. Zawarł związek małżeński z Shinhinchou (Chuusamma, Ciuusamma), krewną wodza Kimury Bafunke, która urodziła mu syna o imieniu Sukezo i córkę Kyou. Często podróżował na wyspę Hokkaido, gdzie prowadził szerokie badania etnograficzne. W 1906 r. przebywał przez 7 miesięcy w Japonii. Podczas pobytu wspólnie z japońskim dziennikarzem i tłumaczem literatury rosyjskiej – Shimei Futabatei założył Towarzystwo Japońsko-Polskie. Zwiedził  Kobe, Tokio, Jokohamę i Nagasaki. Obracał się w kręgach politycznych jak i naukowo-kulturalnych, czym zdobył sobie wielkie uznanie w  Japonii. W 1906 r. udało mu się przez Amerykę wrócić do Europy. Bronisław zamieszkał w Krakowie, ostatecznie osiadł w Zakopanem. Zaczął również badania nad ludami Podhala. W czasie I wojny światowej angażował się na rzecz odzyskania niepodległości. Pod koniec wojny wyjechał do Paryża, gdzie pracował w założonym przez Dmowskiego Komitecie Narodowym Polskim. 21 maja 1918 r. zmarł śmiercią tragiczną (prawdopodobnie popełnił samobójstwo).

Synem Sukezo jest Kazuyasu Kimura. Wnuk Bronisława Piłsudskiego mieszka i pracuje w Japonii, w Yokohamie. Ma żonę, trzy córki (najstarsza córka ma na imię Kanako).