Jinbōchō (神保町) – dzielnica starych książek w Tōkyō

Będąc w Tōkyō większość z nas wybiera się do Akihabary 秋葉原, która znana jest z elektroniki i anime, bądź do Harajuku 秋葉原 mekki pop kultury i mody. Jednak Tōkyō ma również jedną bardzo ciekawą dzielnicę, która skrywa różne skarby. Jest nią Jinbōchō 神保町, która nazywana jest „miastem książek”. Trudno nie uznać tej nazwy za trafną zważywszy na to, że w dzielnicy tej znajduje się ponad 100 sklepów z książkami.

Naturalnie, obszar znany z antykwariatów oraz używanych książek ma do opowiedzenia swoją własną historię. Dzielnica ta została nazwana na cześć Nagaharu Jimbo 神保長治, samuraja z XVII wieku. W 1913 roku okolica oraz wiele księgarń spłonęło w wielkim pożarze. W odpowiedzi na tragedię jeszcze w tym samym roku profesor Iwanami Shigeo 岩波茂雄 otworzył księgarnię, która od tego czasu stała się Iwanami Shoten 岩波書店. Odtąd dzielnica prężnie się rozwijała i stała się popularna wśród intelektualistów, którzy większość swojego czasu spędzali w księgarniach i kawiarenkach. Dzięki uniwersytom takim jak Nihon 日本大学, Senshū 専修大学, Meiji 明治大学 oraz Hōsei 法政大学, zlokalizowanymi w pobliżu głównego pasa handlowego, Jinbōchō stała się krainą książek.

Jeżeli lubisz stare książki oraz antyki i chcesz poczuć klimat rodem z
Greenwich Village z lat 60 ubiegłego wieku, to musisz wybrać się do Jinbōchō.

https://www.tokyocreative.com/articles/18417-10-great-things-to-do-in-jimbocho https://savvytokyo.com/jimbocho-spending-day-tokyos-book-district/