Kilka słów o japońskiej pielęgnacji skóry i włosów

W latach 20-tych poprzedniego wieku zaszła u nas duża zmiana w tym, co uważamy za piękne. Kiedyś blada delikatna cera była oznaką dobrobytu, dziś to opalenizna sygnalizuje, że jej posiadacz ma pieniądze na wyjazdy do tropików.

Blada, w pewnych erach nawet biała skóra w Japonii, tak jak u nas, była uważana za oznakę piękna. W erze Nara ( 奈良時代 , Nara jidai), która trwała od 710-814 r. kobiety nakładały na twarz biały puder nazywany oshiroi. Okrągła twarz, szerokie ramiona i małe usta były pożądane. W erze Heian ( 平安時代, Heian jidai), która skończyła się w roku 1185, kobiety zapuszczały bardzo długie włosy. Preferencje dotyczące kształtu twarzy nie zmieniły się w tej erze. Popularne były jednak wąskie oczy, ostry nos i uwypuklone usta, które kobiety próbowały osiągnąć malując ich wewnętrzną część. W erze Kamakura (鎌倉時代, Kamakura jidai) kobiety zaczęły upinać włosy. Ich długość nadal była ważna, jednak popularne były w tamtych czasach kobiety wojowniczki, a kto chce walczyć z włosami na twarzy? Era Muromachi wprowadziła do kanonu piękna cechę, którą kojarzymy z historycznym pięknem japońskim a mianowicie czarne zęby na tle pobielanej twarzy. Moda na Ohaguro (お歯黒), bo o tym tu mowa, popularny był aż do ery Meiji. Jeśli chodzi o brwi, to Japonki goliły je sobie całkowicie i rysowały okrągłe odpowiedniki wysoko na czole.

W dzisiejszych czasach dla Japonek bardzo ważna jest skóra. U nas popularne są techniki zakrywające niedoskonałości, natomiast Japonki stawiają na pielęgnację skóry i doprowadzanie jej do perfekcji. Maseczki, kremy i peelingi są podstawą codziennej rutyny. Celem jest posiadanie skóry bez skazy.

Codzienna rutyna rozpoczyna się myciem twarzy, co po japońsku nazywa się Sengan-ryō (洗顔料). Kolejnym krokiem pielęgnacji jest „lotion”, po japońsku Nyūeki (乳液). Emulsje i mleczka są bardzo popularne w Azji, a te japońskie mają delikatną konsystencję, którą wklepuje się w twarz bądź wciera wacikiem zanim nastąpi użycie kolejnych specyfików.

Następnym krokiem pielęgnacyjnym jest nawilżenie skóry. Japonki często nakładają kremy nawilżające warstwami, zaczynając od najbardziej wodnistych, aby lepiej się wchłonęły i ochroniły skórę twarzy przed wysuszeniem. Oprócz nawilżenia niezmiernie ważna jest ochrona skóry przed słońcem. Służą do tego kremy z filtrem UV, po Japońsku Hiyakedome (日焼け止め). W Japonii nadal blada cera jest oznaką piękna, więc dobra warstwa kremu przeciwsłonecznego to podstawa. Trzeba pamiętać, że oprócz piękna chodzi tu o coś ważniejszego – o zdrowie. Lato w Japonii jest bardzo gorące i obfituje w słońce a zbyt długie wystawianie skóry na szkodliwe promieniowanie jest niezdrowe, tak więc w Azji wiele podkładów jest też kremami UV. Udając się na wycieczkę na wyspy w lecie warto się zaopatrzyć w kremy. Jeśli jednak zapomnimy o nich, nie ma tego złego, Japonia znana jest z wachlarza różnych kremów dobrej jakości w korzystnych cenach :).

Znalezione obrazy dla zapytania: hair straightening

Trendem, który niedawno do nas przybył, jest trwałe prostowanie włosów. Metoda ta popularna jest wśród kobiet z lokowanymi bądź falowanymi włosami. Po zabiegu włosy pozostają w prostej formie aż do odrośnięcia. Wykonany poprawnie zabieg pozostawia włosy gładkie i śliskie. Osoby, których włosy są naturalnie proste też mogą skorzystać na tym zabiegu gdyż pomaga on na puszenie się włosów.

zdjęcie z: https://www.shutterstock.com/