Kilka słów o jet lagu

Każdy z nas, kto kiedykolwiek podróżował pomiędzy różnymi strefami czasowymi np. z Warszawy do Nowego Jorku czy Singapuru, doskonale wie czym jest Jet lag.  W skrócie jest to stan, kiedy nasz zegar biologiczny po skrzyżowaniu z różnymi strefami czasowymi nie pozwala od razu cieszyć się wypoczynkiem po wylądowaniu.

Podobno nie wszyscy reagujemy na zmianę stref czasowych tak samo. Większość z nas jeszcze kilkanaście godzin po podróży czuje zmęczenie, ma problemy z koncentracją, bóle głowy, a nawet migreny. Petr Duchek – British Airways Commercial Manager na Europę Środkowo-Wschodnią twierdzi: „Jet lag jest do opanowania, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki w celu jego złagodzenia. Przede wszystkim należy zredukować stres przed i w trakcie podróży, odpowiednio się wyspać, ograniczać spożycie alkoholu i kofeiny. Dobrze jest też zrobić kilka ćwiczeń przed wylotem”.

Jet lag pojawia się przeważnie podczas lotów w kierunku równoleżnikowym (wschód-zachód), a jego nasilenie uzależnione jest od ilości przekraczanych stref czasowych. Nasz organizm gorzej znosi podróże na wschód, ze względu na skrócenie doby w tym regionie. Loty w stronę zachodnią tolerowane są przez nas znacznie lepiej. Okazuje się, że zdecydowanie łatwiej przyzwyczajamy się do dłuższego dnia. Niezależnie jednak, w którym kierunku lecimy, powinniśmy pamiętać o kilku cennych wskazówkach:

Sen, sen i jeszcze raz sen

Zróbmy wszystko, aby dobrze się wyspać przed długim lotem. Sen jest kluczowym sposobem na uniknięcie Jet lag. Ruszanie w podróż z deficytem snu może spowodować, że zarówno wyjazd prywatny jak i służbowy zaliczymy do nieudanych ze względu na złe samopoczucie. Co więcej, jeżeli stresujemy się przed podróżą i budzimy się w środku nocy najlepiej położyć się do łóżka trochę później i wstać wcześniej niż zwykle by zachować ciągłość snu. Dodatkowy wypoczynek w trakcie lotu również pozwala uniknąć zmęczenia po podróży. Z tej przyczyny British Airways już w 1996 roku zaprezentowało w klasie First fotele, które po naciśnięciu jednego guzika zmieniają się w pełni rozkładane ekskluzywne łóżka. W 2000 roku przewoźnik wprowadził te rozwiązanie również do klasy biznes Club World, która funkcjonuje na wszystkich trasach długodystansowych. Warto podkreślić, iż British Airways dzięki swojej kilkudziesięciu miliardowej inwestycji we flotę i usługi jest jednym z niewielu przewoźników na świecie, którzy oferują tak wysoki komfort snu oraz relaksu na pokładach swoich samolotów.

Zgodnie ze swoim zegarem biologicznym

Kiedy pojawia się dysonans pomiędzy zegarem biologicznym a czasem rzeczywistym, zauważamy problemy z zaśnięciem w nowej strefie czasowej. Przed wylotem możemy użyć kalkulatora, który przelicza różnicę godzin i jednocześnie umożliwia kontrolę Jet lag.

W trakcie lotu warto skorzystać z masek na oczy ułatwiających zasypianie bądź zaświecić lampkę, która imitując naturalne światło pozwala nam cieszyć się dniem, gdy według nowej strefy czasowej jest jeszcze noc.

Zwracamy uwagę na nasz talerz

Lekkostrawne jedzenie i proste ćwiczenia fizyczne także ułatwiają dostosowanie się do nowej strefy czasowej. Przed podróżą i w trakcie lotu staraj się jeść regularnie lekkie posiłki, takie jak sałatki, ryby lub delikatne białe mięso. Po wylądowaniu odżywiaj się natomiast według panującej na miejscu strefy czasowej. Zanim wsiądziemy do samolotu należy pomyśleć również o odpowiednim nawodnieniu Wysokości sprzyjają utracie wody, dlatego należy kontrolować ilość spożywanej kawy oraz alkoholu, a w zamian pić wodę, niegazowane napoje i soki. Doskonale w samolotach sprawdza się i smakuje sok pomidorowy. Korzystając z cateringu na pokładach British Airways mamy do wyboru szereg potraw, które doskonale sprawdzają się na wysokościach i umożliwiają nam zminimalizować Jet lag. Dodatkowo każdy z nas w trakcie rezerwacji biletów może zaznaczyć i wybrać na stronie przewoźnika dania dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb: dietetyczne, bezglutenowe, wegetariańskie czy wegańskie.