Książe z bajki na… ropusze?

Jiraya (児雷也) – postać z japońskiego folkloru, nija posługujący się magią. Jego przygody znane jako Jiraiya Gōketsu Monogatari (児雷也豪傑譚) doczekały się wielu powieści, ekranizacji i dramatów stworzonych na ich podstawie mając istotny wpływ na wiele dzieł sztuki.

Jiraiya to dziedzic klanu Ogata z wyspy Kisiu, który próbuje przywrócić rodzinie dawną świetność. Aby to zrobić zostaje… piratem. Nadaje się do tego zadania, ponieważ zna magię, pozwalającą mu kontrolować żywioły (jego imię znaczy dosłownie „młody piorun” i faktycznie ma władzę nad piorunami). Pewnego dnia poznaje mędrca, który zwraca mu uwagę na to, że rabowanie biednych jest złe (w przeciwieństwie do rabowania bogatych) i przy okazji uczy go żabiej magii. Od tej pory Jiraiya może jeździć na ropusze jak na wierzchowcu a także zmieniać się w żabę na zawołanie. Adekwatnie do jego umiejętności Jiraiya zakochuje się w księżniczce Tsunade (綱手), która z kolei włada magią ślimaczą. Na domiar złego para, która odnajduje miość, musi stawić czoła czarownikowi Orochimaru (大蛇丸), którego specjalnością jest magia… węży.

Jiraiya to lubiana postać z japońskiego folkloru mająca wpływ na kreowanie postaci fantastycznych przez twórców z różnych epok. Elementy historii można odnaleźć na przykład w popularnym anime „Naruto”.

Źródła zdjęć: senpuu.net, wyznania-azjatoholiczki.blogspot.com