Szanta zagrzewająca rybaków do pracy

Mowa o Sōran Bushi (ソーラン節) – ludowej pieśni japońskiej powstałej na kutrach rybackich. Czy można ją porównać do naszych Morskich Opowieści? Najpewniej tak.

Sōran Bushi jest jedną z bardziej znany japońskich pieśni ludowych zwanych Min’yō (民謡). Rozpowrzechniła się wśrób rybaków łowiących na północ od Hokkaido. Jak wiele piosenek ludowych nie ma jednej, ustalonej wersji, raczej zaś mnogość podobnych kombinacji. Elementem wspólnym jest na pewno melodia i powtarzający się refren, składający się głównie z powtarzanego słowa „sōran”. Co się zaś tyczy zwrotek, bardzo podobnie jak w Morskich Opowieściach, są one głównie improwizowane i dotykają tematów bliskich życiu rybaków: obfitych połowów ryb, odwagi w walce z żywiołem i zdobywaniu kobiet w porcie.

Pieśni towarzyszy tradycyjny taniec, którego figury mają przypominać czynności wykonywane przez rybaków: zarzucanie sieci, mocowanie lin czy noszenie ładunku. Grupy taneczne wykonujące Sōran Bush chętnie występują przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów japońskich.

Źródła zdjęć: goodlucktripjapan.com, youtube.com