Nie ma znaczenia, czy jesteś fanem mangi i anime czy też nie – to miejsce w Japonii po prostu trzeba znać. Mangowe kawiarenki (manga kissaten 漫画喫茶店, w slangu zwane mangakissa lub mankitsu) to specjalne miejsca, gdzie w komfortowych warunkach można zapoznać się zarówno z nowościami rynkowymi jak i pozycjami archiwalnymi japońskich komiksów. W przypadku najnowszych publikacji mniej kosztowną alternatywą jest podchwycenie kultywowanego często przez samych Japończyków zwyczaju tachiyomi 立ち読み, czyli czytania na stojąco bieżącej prasy i komiksów w księgarniach i innych punktach usługowych (np. konbini). Manga kissa podobnie jak kawiarenki internetowe często oferują dostęp do sieci, a w punktach umożliwiających skorzystanie z internetu można często poczytać komiksy, więc oba terminy są używane niemal zamiennie. Do dodatkowych usług należą: korzystanie z konsoli do gier i telewizji oraz automatów z napojami i przekąskami. Napoje często są nomihōdai 飲み放題, czyli „pijesz ile chcesz”.
Mangowe kawiarnie mogą posłużyć za ostatnią deskę ratunku także zwykłym turystom, niekoniecznie zainteresowanym japońskim komiksem, ponieważ można ich użyć jako taniego miejsce noclegowego, w przypadku, kiedy nie uda nam się znaleźć wolnego pokoju w hotelu. Mekki fanów mangi oferują bowiem opcję całonocnego pobytu – często wyposażone są w wygodne rozkładane fotele, a nawet kanapy, na których można spokojnie przenocować, a zdarza się nawet, że na terenie lokalu znajduje się łazienka z kabiną prysznicową, w której można się odświeżyć po podróży. Co więcej, niektóre lokale zaopatrzone są w zashiki, czyli prywatne pokoje wyłożone matami tatami, co czyni z nich wręcz idealne miejsce noclegowe dla zdesperowanego podróżnika dysponującego małym budżetem.
Do największych ogólnokrajowych sieci należą Gera Gera oraz Manbō. W celu skorzystania z oferty kafejki należy okazać paszport (lub kartę pobytu – Zairyū Kādo w przypadku dłuższego pobytu) oraz wykupić kartę członkowską (cena ok. 100 jenów) – we wniosku trzeba podać adres zamieszkania, numer paszportu oraz wiek. Wysokość opłaty jest uzależniona od długości pobytu w lokalu. Średnia stawka wynosi 300-400 jenów za godzinę. Inne dostępne opcje to przykładowo pobyt 3-godzinny (ok. 500 jenów do godziny 17, później 1000 jenów), a pozostanie na całą noc (7 godzin) to wydatek rzędu 1500 jenów, co czyni z kawiarenek mangowych prawdopodobnie najtańsze miejsce noclegowe w Japonii.
źródła zdjęć: netcafe-gourmet.at.webry.info, karaokenetcafe.com