Margines spóźnienia… 5 sekund! (tokijskie metro)

 

Tokijskie metro to fenomen. Nie tylko ze względu na silnie rozbudowaną sieć, ale przede wszystkim ze względu na punktualność i przemyślaną organizację metro robi wrażenie na każdym obcokrajowcu. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać, gdy zamierzamy korzystać z japońskiego metra.

1. KOLEJKA. W metrze, podobnie jak na stacjach kolejowych, czy przystankach autobusowych pasażerowie czekają na wejście w kolejce!!! Na peronach narysowane są linie, pokazujące w jakim miejscu należy się ustawić w kolejce do poszczególnych drzwi wagonu. Gdy nadjeżdża metro, zatrzymuje się idealnie w miejscu oznaczonym na peronie. Po otwarciu drzwi metra pierwszeństwo mają wysiadający. Dopiero gdy ostatnia osoba wysiądzie z wagonu, można wchodzić spokojnie do metra- nie ma przepychania się!

2. CISZA W METRZE. Każdy w Japonii szanuje swoją prywatność, więc nie jest mile widziana rozmowa przez telefon! Jeżeli nie mamy już wyjścia i musimy odebrać, rozmawiamy szeptem i wprost do słuchawki, aby nie zakłócać spokoju innych pasażerów. Wszelkie rozmowy pomiędzy znajomymi również prowadzone są szeptem lub półgłosem. W miejscach specjalnych w metrze przeznaczonych dla osób starszych istnieje nawet nakaz wyłączania telefonów, gdyż fale wytwarzane przez telefon mogą niekorzystnie wpływać na rozruszniki serca!!!

3. SPECJALNE MIEJSCA. Na początku i na końcu każdego pociągu metra znajdują się specjalne miejsca przeznaczone dla kobiet w ciąży i osób starszych. W godzinach szczytu (6:00-9:00, 17:00-22:00) każdy pociąg metra posiada również jeden specjalny wagon tylko dla kobiet! Wagon ten jest odpowiednio oznaczony i wsiadają do niego jedynie kobiety, wyłączając sytuację, gdy kobieta jest niepełnosprawna i jedzie ze swoim opiekunem. Wagony dla kobiet powstały z powodu, aby uchronić je przed molestowaniem seksualnym, przed tikani (mężczyźni, którzy wykorzystując tłok w metrze dotykają kobiety w miejsca intymne), aby czuły się bezpieczne. Doszło nawet do tego, że w wagonach, w których jeżdżą w godzinach szczytu mężczyźni i kobiety, mężczyźni stoją z obiema rękoma w górze, aby nie być podejrzanym o molestowanie.

4. DUŻY BAGAŻ. Niemile widziana jest podróż metrem w godzinach szczytu z dużym bagażem. Co więcej, nie na wszystkich stacjach metra są windy, którymi można np. zwieźć wózek z dzieckiem na peron. Wózek również nie jest mile widziany w godzinach szczytu. Natomiast absolutnym zakazem objęte jest przewożenie w metrze roweru!

Tokijskie metro w godzinach szczytu jeździ co 2 minuty. Margines punktualności wynosi… 5 sekund! jak podkreślają pracownicy, jest to wynik ”świetnie naoliwionej maszyny” i japońskiej kultury pracy. Nie dziwi zatem, iż z japońskiego metra codziennie korzysta ok 26 mln osób.