Mikrobiolog Yoshinori Ōsumi laureatem Nagrody Nobla

 

Nagroda Nobla 2016 w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana 3 października Yoshinori Ōsumi (大隅 良典 Ōsumi Yoshinori) za badania nad autofagią komórek, czyli procesowi usuwania niepotrzebnych białek z organizmu.

71-letni Ōsumi, badacz Tokijskiego Instytutu Technologicznego, odkrył mechanizm, dzięki któremu komórki mogą rozkładać i pozbywać się niechcianych elementów. Zamykają je w specjalnej „sakiewce”, a następnie transportują do zniszczenia w jednostce zwanej lizosomem. To odkrycie może okazać się przełomowe w walce z chorobą Alzheimera, rakiem i innymi poważnymi schorzeniami.

Świeżo upieczony laureat powiedział, że jest bardzo zaszczycony, a do badań, które rozpoczął samodzielnie 28 lat temu, zainspirowała go chęć robienia czegoś wyjątkowego. W wywiadach podkreśla wielokrotnie, że wielu japońskich naukowców jest pod presją otrzymywania szybkich i przydatnych wyników, podczas gdy w rzeczywistości wiele przełomowych odkryć w medycynie zajęło wiele dziesiątek lat, aż w końcu ktoś je uznał za przydatne.

Yoshinori Ōsumi jest 25. japońskim laureatem Nagrody Nobla i czwartym laureatem w dziedzinie medycyny.

 

źródło zdjecia: asahi.com