Mitologia japońska – cz. I – stworzenie świata

W Polskich szkołach na lekcjach języka polskiego poznajemy mitologię grecką i rzymską. Mamy okazję dowiedzieć się jak wg. niej powstał świat, bogowie i ludzkość. A jak świat rodził się według mitologii japońskiej? Może nawet dostrzeżemy pewne podobieństwa.

Do VI wieku n.e. w Japonii uprawiano różne kulty animistyczne. Następnie zaczął się szerzyć buddyzm, dla odróżnienia od tej nowej religii, bukkyō (, stare wierzenia nazwano shintō). Wielu Japończyków bierze dziś ślub w obrządku shintō, pogrzeby zaś odprawiane są w obrządku buddyjskim.

A wszystko zaczęło się od pary prabogów japońskich (demiurgów)  którzy stworzyli świat i bogów- Izanagi (jap. イザナギ ) i Izanami (jap. イザナミ )

Izanagi i Izanami byli rodzeństwem, ósmą z kolei parą istot, które wyłoniły się z przedwiecznego chaosu. Stojąc na niebiańskim moście Amanoukihashi zastanawiali się, czy istnieje coś w wodach znajdującego się pod nimi oceanu. Izanagi zanurzył w nim wówczas włócznię i uniósł ją; kropla, która spadła, utworzyła pierwszą wyspę – Onogoro. Rodzeństwo zstąpiło na nią i wzięło tam ślub.

Izanami i Izanagi

Po zaślubinach para rozpoczęła płodzenie świata. Najpierw Izanami wydała na świat dwa twory, Hiruko („pływający w rozchybotaniu”) i Ahashima („wyspa z piany”), które z braku stałej konsystencji nie spełniły oczekiwań rodziców i zostały odrzucone. Następnie na świat przyszło osiem Wysp Japońskich (kolejno Awaji, Sikoku, Oki, Kiusiu, Iki, Cuszima, Sado i Honsiu). Potem sześć kolejnych obszarów (kolejno półwysep Kojima, wyspy Shoudo, Suouooshima, Himeshima, archipelagi Gotō i Danjo). Boskie małżeństwo powoli zapełniało świat górami, rzekami, lasami. Izanami rodziła kolejno coraz to nowe bóstwa, aż w końcu wydała na świat boga ognia Homusubi. Podczas porodu została śmiertelnie poparzona i odeszła do krainy ciemności Yomi. Pogrążony w rozpaczy Izanagi porąbał dziecko na kawałki, a z kropli krwi, które spadły z jego miecza, i części ciała Kagutsuchi narodzili się kolejni bogowie. Izanagi podążył do piekielnego Yomi, błagając żonę, aby powróciła do świata żywych. Zgodziła się pod warunkiem, że mąż zaczeka na nią przed wejściem. Nie dotrzymał obietnicy i podążył za Izanami. Zobaczywszy, że w Krainie Ciemności jej ciało się rozkłada, przeraził się i rzucił się do ucieczki. Rozwścieczona Izanami ścigała go i próbowała zabić z pomocą zmór i złych duchów. Izanagi zbiegł dzięki magicznym przedmiotom. Postanowił rozstać się z partnerką i rozkazał jej wracać do Yomi, ta w złości oświadczyła, że za jej przyczyną codziennie będzie umierało 1000 osób. Izanagi odpowiedział na to, że za jego sprawą codziennie będzie rodziło się kolejne 1500.

Amaterasu

Po powrocie z krainy ciemności Izanagi obmył się w morzu z podziemnych nieczystości. Z rzeczy, które nosił przy sobie powstały duchy reprezentujące moce zabezpieczające, broniące oraz zapewniające godne warunki oczyszczenia. Wówczas wydał na świat trzy najważniejsze bóstwa japońskiego panteonu: gdy przemywał oczy, narodzili się bogini słońca Amaterasu i bóg księżyca Tsukuyomi, zaś gdy wydmuchiwał nos, na świat przyszedł bóg burzy Susanoo. Izanagi oddał Amaterasu władzę nad światem i zgodnie z podaniami odszedł z tego świata.