Muzeum Dinozaurów w Fukui

Fukui Kenritsu Kyōryū Hakubutsukan, czyli Muzeum Dinozaurów Prefektury Fukui to nowoczesne muzeum poświęcone badaniom i  edukacji na temat prehistorycznych gadów. Jest uznawane za jedną z najlepszych placówek tego typu na świecie, będąc jednocześnie największym muzeum tego typu w Japonii. Znajduje się w mieście Katsuyama w prefekturze Fukui. Kilka kilometrów od miasta znajdują się największe w Japonii wykopaliska.

Skeleton of Tyrannosaurus
Szkielet tyranozaura wystawiony w muzeum

Muzeum mieści się na czterech piętrach. Na przestronnym parterze znajduje się główna wystawa, Dinosaur World, gdzie ponad 40 kompletnych szkieletów doskonale pokazuje, jakich rozmiarów byli przodkowie dzisiejszych jaszczurek i krokodyli. Wszystkie eksponaty są bardzo dokładnie opisane, także w języku angielskim. Wśród nich znajdują się lokalne okazy, takie fukuiraptor i fukuizaur, które zostały znalezione niedaleko muzeum. Przy samym wejściu natomiast wszystkich odwiedzających wita animatroniczny tyranozaur wraz z kilkoma innymi „ożywionymi” przedstawicielami innych gatunków.

Resztę parteru zajmuje mniejsza ekspozycja, Earth Sciences, która przedstawia w nowoczesny sposób, za pomocą filmów oraz codziennych przedmiotów, jak na Ziemi pojawiło się życie oraz jaką drogę przebyło, zanim pojawili się ludzie. Na piętrze znajduje się sekcja History of Life, gdzie można obejrzeć więcej skamielin oraz modeli dinozaurów w rzeczywistej skali. Wszystko jest ułożone tak, aby spacer korytarzem był wędrówką przez kolejne ery w historii naszej planety, od prostych organizmów jednokomórkowych do pojawienia się istot człekokształtnych. Z niej można się także dowiedzieć, w jaki sposób z dinozaurami spokrewnione są dzisiejsze ptaki.

W muzeum także znajduje się interaktywna część, w której odwiedzający mogą własnoręcznie „wydobyć” i z bliska obejrzeć prawdziwe skamieliny, a także zobaczyć pracę laboratorium badawczego, gdzie naukowcy i technicy oczyszczają nowe znaleziska. Na terenie znajduje się też sala kinowa, miejsce na wystawy czasowe, restauracja oraz obowiązkowy sklepik z pamiątkami. Dodatkowo, po drodze do muzeum, można napotkać więcej modeli dinozaurów, a w ciepłe miesiące można wziąć udział w warsztatach archeologicznych na świeżym powietrzu.

Do muzeum można bez problemu dojechać z samego centrum Katsuyamy, a otwarte jest dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem co drugiej środy, od 9:00 do 17:00. Więcej informacji o muzeum można znaleźć na jego stronie (także w języku angielskim): dinosaur.pref.fukui.jp/en/