Największe jezioro Japonii: Biwa

Położone zaledwie kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Kioto, Biwa (琵琶湖 biwa-ko) jest największym, słodkowodnym jeziorem Japonii. Liczy aż 674 kilometry kwadratowe i jego głębokość sięga ponad stu metrów. Jest pochodzenia tektonicznego i zalicza się je do najstarszych jezior świata; jego wiek szacuje się na pięć czy sześć milionów lat. To jednak nie wszystko. Jezioro Biwa pochwalić się może niezwykle bogatą fauną i florą – naliczono tutaj ponad tysiąc różnych gatunków, a ponad sześćdziesiąt z nich stanowią endemity.

Nic więc dziwnego, że pośród turystów Biwa cieszy się ogromną popularnością. Swój ważny udział od lat ma jednak także w przemyśle. W epoce Meiji (1868-1912) zbudowany został kanał Biwa, którego celem po dziś dzień jest m.in. dostarczanie wody pitnej z jeziora do Kioto. Poza tym swój ogromny udział ma również w nawadnianiu, transporcie czy wytwarzaniu energii.

Ponadto na jeziorze znajdują się także trzy wyspy (Chikubu, Oki i Takei) i chociaż tylko jedna z nich pozostaje zamieszkana, do ich brzegów corocznie dopływają setki łodzi. Wyspa Chikubu swoim pięknem zachwycała już kilkaset lat temu. Ponadto już w czasach starożytnych traktowano ją jako miejsce kultu. Znaleźć można na niej świątynię buddyjską Hōgon-ji, która poświęcona jest bogini Benzaiten zaliczanej do jednego z siedmiu bóstw szczęścia. Na wyspę przybyć więc można z zamiarem poproszenia bogini o zdrowie czy pomyślność.

W najbliższym otoczeniu jeziora Biwa odnaleźć można również wiele innych ciekawych miejsc. W Hikone, mieście położonym przy wschodnim brzegu jeziora, znajduje się zamek pochodzący z XVII wieku i uważany za jedyny zamek pozostały jeszcze z epoki Edo. Jest to jednak wyłącznie drobny przykład, bo okolice Biwa są niezwykle bogate zarówno w niezwykłe miejsca powstałe w wyniku działalności samej natury, jak i te, przy których swój udział miał także człowiek.

Źródło zdjęcia: https://www.shiga.love/