Nawet Prus pisał o Japonii!

Japonia jest niebywale ciekawym krajem, o odwiedzeniu którego marzą tysiące osób na całym świecie. I to nie tylko tych stricte zainteresowanych Japonią i jej kulturą. Wycieczki do Japonii są coraz bardziej popularne, a coraz więcej marek w swoich konkursach oferuje podróże do Kraju Kwitnącej Wiśni. Także w internecie i w księgarniach możemy znaleźć coraz więcej przewodników po tym kraju oraz poradników jak sobie tam poradzić.

Podróżnicy i blogerzy zasypują nas relacjami, zdjęciami i filmami ze swoich podróży do Japonii. Ale czy takie zainteresowanie zaczęło się wraz z rozszerzeniem się internetu i masowych środków przekazu?

Okazuje się, że nie! Już 1904 roku na ramach Kuriera Codziennego Bolesław Prus opisywał Japonię. Seria artykułów „Japonia i Japończycy” ukazywała się przez kilka tygodni i przybliżała Polakom japońską historię, kulturę i tradycję.

Dla ówczesnych Polaków, którzy nie mieli możliwości obejrzeć zdjęć, czy filmów o tak odległym kraju, opisy Prusa były jedną z niewielu możliwości, żeby dowiedzieć się czegokolwiek o Japonii.

Artykuły o których mowa, można przeczytać na stronie Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

źródła zdjęć: mbc.cyfrowemazowsze.pl
weekend.gazeta.pl